Przychody Samsunga lecą na łeb na szyję w związku z niskim popytem na pamięci i smartfony

Przychody Samsunga lecą na łeb na szyję w związku z niskim popytem na pamięci i smartfony

Przychody Samsunga w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku wyniosły 47,5 miliarda dolarów, co oznacza 18-procentowy spadek rok do roku. Co więcej, zyski firmy wyparowały, ponieważ poniosła ona ogromne straty w branży półprzewodników. Zarząd koreańskiego giganta nadal optymistycznie patrzy w przyszłość, czekając na odbicie popytu konsumpcyjnego w drugiej połowie 2023 r., ale wiele zależy od ożywienia gospodarczego w Chinach.

Najgorszy wynik od 14 lat

Segment półprzewodników Samsunga wypadł w ostatnim kwartale fatalnie. Firma odnotowała rekordową stratę w wysokości 3,4 miliarda dolarów z działu chipów w pierwszym kwartale 2023 roku, który był jednym z głównych czynników napędzających jej przychody przez ostatnie kilka lat. To wyraźnie kontrastuje z 6,3 miliarda dolarów zysku odnotowanego w tym samym okresie ubiegłego roku.

Przychody Samsunga w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku wyniosły 47,5 miliarda dolarów, co oznacza 18-procentowy spadek rok do roku.

Ogólnie rzecz biorąc, kwartalny zysk koreańskiego giganta spadł o 95 procent do około 478 milionów dolarów, co czyni go najgorszym wynikiem od 14 lat. Niepewność gospodarcza i niższy popyt na elektronikę użytkową są w dużej mierze odpowiedzialne za straty Samsunga, a sytuację dodatkowo pogarszają producenci komputerów osobistych i smartfonów, którzy gromadzą chipy na czas, gdy popyt w końcu powróci do normalnego poziomu.

Podobnie jak konkurenci Micron i SK Hynix, Samsung ma nadzieję, że w drugiej połowie tego roku popyt na układy pamięci wzrośnie, ponieważ istniejące zapasy się wyczerpią, a wprowadzenie nowych produktów prawdopodobnie zachęci konsumentów i przedsiębiorstwa do modernizacji sprzętu. Będzie to w dużej mierze zależało od Chin, które są największym na świecie rynkiem komputerów osobistych, smartfonów i serwerów.

Firma ogranicza produkcję

W międzyczasie koreański gigant technologiczny ograniczył produkcję układów pamięci, starając się zapobiec dalszym spadkom cen i zabezpieczyć swoją długoterminową rentowność. Budżety wydatków na badania i rozwój pozostaną niezmienione, ponieważ Samsung lubi wydawać pieniądze w okresach spowolnienia gospodarczego, aby zachować przewagę konkurencyjną. Firma teraz w pocie czoła pracuje nad  2 nm GAA i 3 nm procesami drugiej generacji, a ten pierwszy ma zostać wykorzystany w masowej produkcji już w 2025 r.

Kierownictwo Samsunga zwróciło uwagę na rozszerzenie partnerstwa z AMD na mobilne GPU, a także na możliwość powrotu do układów Exynosów w przyszłorocznych flagowcach. Dział mobilny Samsunga (MX) radził sobie lepiej niż oczekiwano w ciągu trzech miesięcy kończących się w marcu, dzięki sprzedaży serii Galaxy S23, a ogólne dostawy przewyższały sprzedaż iPhone'a firmy Apple. Firma twierdzi, że zarobiła 2,9 miliarda dolarów na dziale MX.

Konkurent Samsunga, SK Hynix, również odnotował znaczną kwartalną utratę zysków i powiedział, że spodziewa się dalszego spadku cen pamięci w nadchodzących miesiącach. Koreańska firma uważa, że ​​apetyt konsumentów na pamięć o większej pojemności i rosnący popyt na wydajne serwery dla sztucznej inteligencji doprowadzą do stabilizacji cen w drugiej połowie tego roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przychody Samsunga lecą na łeb na szyję w związku z niskim popytem na pamięci i smartfony

 0