Putin ma dość Wikipedii? Rosjanie mają stworzyć własną encyklopedię

Putin ma dość Wikipedii? Rosjanie mają stworzyć własną encyklopedię

Rosyjska propaganda znana jest na całym świecie, a jeszcze bardziej widoczna stała się podczas wojny w Ukrainie. Wikipedia stanowi źródło wiedzy dla niejednego internauty również o wydarzeniach u naszego sąsiada. Internetowa encyklopedia podpadła prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi, który ma plan jak zapobiec przekazywaniu przez stronę wiarygodnych informacji o Ukrainie.

O tym, że wojska rosyjskie nie radzą sobie w Ukrainie tak dobrze jak początkowo zakładano piszą media na całym globie. Najwyraźniej frustracja udziela się samemu prezydentowi Federacji Rosyjskiej, Władimirowi Putinowi, który na celownik obrał tym razem popularną internetową encyklopedię Wikipedię. Putin zaznaczył, iż "istnieje duże zapotrzebowanie na obiektywne, ważne i dogłębne informacje, dlatego nie można po prostu polegać na Wikipedii". "Znamy jakość tamtejszych informacji. Kiedy posiadasz zdolnych ludzi, którzy są profesjonalistami, których opiniom możesz zaufać, to jest to dużo warte" - powiedział Putin. Maxim Dreval, dyrektor generalny Knowledge Society, z którym rozmawiał prezydent Rosji, zdradził, że w kraju powstaje specjalna baza wiedzy funkcjonalnością zbliżona do Wikipedii. Ma ona zawierać jego zdaniem wyłącznie sprawdzone i wiarygodne treści.

Władimir Putin stwierdizł, ze nie można polegać na Wikipedii. W Rosji może powstać rosyjska wersja popularnej internetowej encyklopedii.

Podczas spotkania Putin poparł ideę zwiększenia materiałów edukacyjnych w rosyjskich kanałach telewizyjnych. Rozmowę z rosyjskim prezydentem opublikowano na kontach społecznościowych należącej do Kremla organizacji informacyjnej. Wikipedia publikuje wiarygodne informacje o wydarzeniach w Ukrainie przetłumaczone na przeszło sto języków. To z pewnością sól w oku dla Kremla, który jakiś czas temu nałożył grzywnę na Wikimedia Foundation wysokości 4 milionów rubli. Chodziło o treści związane z wojną w Ukrainie, które nie zostały usunięte na żądanie Roskomnadzora. Stworzenie rosyjskiej wersji Wikipedii w obliczu takiej narracji nie powinno stanowić zaskoczenia.

Rosja w wyniku nałożonych sankcji oraz wycofania działalności przez różne przedsiębiorstwa chce obejść ograniczenia, legalizując nieoficjalny import i pozwalając de facto na powstanie szarej strefy. Zarządzenie obejmuje sprzęt m.in. Apple, AMD, Intela, samochodów od Bentleya po Toyotę. Na liście towarów dopuszczonych do sprzedaży na rynku równoległym umieszczono smartfony Samsunga, Apple, Nokii czy Sony, a także telewizory oraz konsole do gier. Produkty takie będą jednak droższe, bowiem przechodzą przez prośredników kupujących je z oficjalnych kanałów dystrybucji.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Putin ma dość Wikipedii? Rosjanie mają stworzyć własną encyklopedię

 0