Qualcomm Snapdragon 898 - przecieki sugerują 4 nm litografię i duży skok wydajności

Qualcomm Snapdragon 898 - przecieki sugerują 4 nm litografię i duży skok wydajności

Minął zaledwie miesiąc, odkąd Qualcomm zaprezentował układ mobilny Snapdragon 888+, czyli podkręconą wersję zwykłego Snapdragona 888, który został wprowadzony w grudniu zeszłego roku. Snapdragon 888+ nie jest więc SoC nowej generacji i prawdziwym następcą 888 ma być podobno Snapdragon 898 (lub 895), który przynieść ma spory wzrost wydajności.

Nic nie zostało ogłoszone, więc jak w przypadku każdego przecieku lub plotki radzimy zachować odpowiednią dozę sceptycyzmu, zapoznając się z tymi informacjami. Dotyczy to nawet nazwy SoC — z nieoficjalnych doniesień wynika, że następny high-endowy model Snapdragona od Qualcomm ma nazywać się 898 lub 895, ale amerykański producent może nas tu jeszcze zaskoczyć (co zdarzało mu się w przeszłości). Bez względu na to, jak zostanie nazwany, na jaw wyszły pewne rzekome szczegóły dotyczące wydajności kolejnego flagowego układu dla androidowych smartfonów.

Następcą 888 ma być podobno Snapdragon 898 (lub 895), który przynieść powinien spory wzrost wydajności.

Qualcomm Snapdragon 898 - przecieki sugerują 4 nm litografię i duży skok wydajności

Według źródła, które podzieliło się swoimi informacjami na Weibo, chipset Snapdragon 898 zostanie wyprodukowany w 4-nanometrowym procesie produkcyjnym Samsunga. To według leakstera utoruje drogę do znacznego 20-procentowego skoku wydajności (przypuszczalnie w odniesieniu do IPC lub instrukcji na zegar). Informator sugeruje również, że chip będzie się mocno nagrzewał, chociaż coś mogło zostać tu przeinaczone w tłumaczeniu. 

Snapdragon 895 i 895 Plus mogą być wytwarzane przez różnych producentów

Pomijając wysokie temperatury, przynajmniej część wycieku zgadza się z informacjami, które zostały opublikowane na Twitterze w zeszłym miesiącu przez Ice Universe, wiarygodnego informatora słynącego ze sprawdzonych przecieków. Ice Universe wskazał, że Qualcomm zasadniczo podzieli swoje zamówienia między Samsunga i TSMC na 4 nm układy, przy czym ten pierwszy będzie produkował chipy Qualcomm Snapdragon 895, a drugi – ewentualne procesory Snapdragon 895+. Warto jednak podkreślić, że ten odnosi się do kolejnego flagowego SoC Qualcomma jako Snapdragon 895, a nie 898.

W każdym razie wcześniej mówiono, że następny topowy układ mobilny Qualcomm otrzyma CPU Kryo 780, oparte na architekturze Arm Cortex V9. Producent może trzymać się układu rdzeni 1 x 3 x 4, co przekładałoby się na pojedynczy rdzeń Kryo 780 Prime (Cortex-X2), trzy rdzenie Kryo 780 Gold (Cortex-A710) i cztery rdzenie Kryo 780 Silver (Cortex- A510). Mówi się również, że nowy SoC będzie wyposażony w procesor graficzny Adreno 730 i procesor przetwarzania obrazu Spectra 680 (być może z poczwórną współbieżnością), a także w modem Snapdragon X65 5G. Podsumowując, zapowiada się na solidny skok generacyjny. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm Snapdragon 898 - przecieki sugerują 4 nm litografię i duży skok wydajności

 0