Valve porzuca Debiana. Steam Deck przechodzi na Arch Linux. Co z kompatybilnością z Windows 11?

Valve porzuca Debiana. Steam Deck przechodzi na Arch Linux. Co z kompatybilnością z Windows 11?

Domyślnie Steam Deck będzie dostarczany ze SteamOS 3.0, własną, niestandardową wersję systemu Linux. Ponieważ jednak Steam Deck jest odblokowanym komputerem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast tego zainstalować na nim system Windows. Valve i AMD pracują nad tym, aby Steam Deck był kompatybilny z nowym systemem operacyjnym Windows 11. 

Projektant sprzętu Valve, Greg Coomer wyjaśnił, że początkowo Valve testowało kompatybilność z Windows 10, ale ze względu na nowe wymagania dotyczące TPM (Trusted Platform Module) w Windows 11, konieczne jest przeprowadzenie dalszych testów: "Teraz trwa praca nad TPM. Do tej pory tak bardzo skupiliśmy się na systemie Windows 10, że tak naprawdę nie zagłębiliśmy się w to. Naszym oczekiwaniem jest, że uda nam się to spełnić". Valve musi jednak polegać na AMD, żeby móc zapewnić obsługę TPM na poziomie BIOSu. "To także rozmowa, która toczy się z AMD, aby upewnić się, że na poziomie BIOS-u możemy to umieścić. Nic nie wskazuje na to, że będą jakieś problemy z Windows 11".

SteamOS nie będzie już bazował na Debianie. Ze względu na częstotliwość aktualizacji, Valve w Steam Deck przechodzi na Arch. Valve obiecuje również kompatybilność z Windows 11 i możliwość zmiany OS.

Chociaż Steam Deck może obsługiwać system Windows — obecnie najpopularniejszy system operacyjny do gier na komputery PC, to fabrycznie będzie preinstalowany Linuks, co obniża koszty produkcji, likwiduje problem konkurencji ze sklepem Microsoftu i pozwala uniknąć narażenia graczy Steam Deck na największy ekosystem złośliwego oprogramowania. Niestandardowa dystrybucja Linuksa od Valve nosi nazwę "SteamOS". We wcześniejszych wersjach (jak na Steam Machine), SteamOS był oparty na systemie Debianie, ale SteamOS 3.0 na Steam Deck będzie bazować na Arch Linux.

Jeśli chodzi o cechy, które definiują daną dystrybucję Linuksa, Arch i Debian różnią się diametralnie. Debian ma na celu zapewnienie względnie ogólnej bazy i dąży do maksymalnej stabilności poprzez konserwatywne podejście - wydania są stabilne, ale dla wielu przestarzałe. Debian nie otrzymuje małych aktualizacji, co pozwala na uzyskanie stabilności, a duże, potencjalnie problematyczne aktualizacje i migracje, można odpowiednio wcześniej zaplanować, a do tego czasu zmiany są jak najmniejsze. Debian jest doskonałą bazą dla dystrybucji, której celem jest zapewnienie prostego, stabilnego pulpitu przy minimum pracy programistycznej — ale nie taki ma być SteamOS.

Arch jest świetną bazą dla własnych dystrybucji i dąży do zapewnienia najświeższego możliwego oprogramowania. Arch po prostu aktualizuje wszystkie swoje komponenty do nowszych wersji tak często, jak to możliwe. Arch przez takie podejście wyróżnia się zwiększoną ilością awarii i jest kiepskim wyborem dla zwykłego użytkownika, jednak tutaj wkracza Valve, które ma za zadanie usunąć wszelkie problemy, zanim system trafi do Steam Deck. Głównym powodem przejścia na Arch jest właśnie częstość aktualizacji.

 Steam Deck - nadzieje i obawy związane z konsolą przenośną od Valve

Valve obiecuje, że Steam Deck uruchomi całą bibliotekę Steam przy ponad 30 fps. Biblioteka Steam zawiera tysiące natywnych dla Linuksa wersji gier,  ale to tylko około 20 do 25 procent wszystkiego, co oferuje Steam. Dalsze 26% oferuje obsługa kompatybilności Proton, jednak dla wielu może to być wyzwanie.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Valve porzuca Debiana. Steam Deck przechodzi na Arch Linux. Co z kompatybilnością z Windows 11?

 0