Qualcomm uważa, że przejście PC na ARM jest nieuknione i zapowiada konkurencja dla układów Apple

Qualcomm uważa, że przejście PC na ARM jest nieuknione i zapowiada konkurencja dla układów Apple

Chipsety Apple z serii M1 oferują imponującą wydajność i energooszczędność jak na procesory ARM i na tym polu gigant z Cupertino wyraźnie przegonił Qualcomm, którego pierwsze pecetowe układy ARM jednak rozczarowały. Producent Snapdragonów szykuje się jednak do kontrataku.

Qualcomm chce zaoferować podobne do procesorów M1 rozwiązanie, ale dla laptopów z systemem Windows. Producent twierdzi, że spodziewa się, że pierwsze komercyjne urządzenia zasilane tym nowym chipem trafią na rynek w 2023 roku. Większa koncentracja Qualcomm na pecetowym kierunku wynika choćby z faktu, że MediaTek powoli pochłania jego udziały na rynku mobilnych SoC, choć amerykański gigant nie wydaje się być tym wielce zaniepokojony. Co więcej, wygląda na to, że Qualcomm jest bardziej zainteresowany tworzeniem procesorów do laptopów, które mogłyby konkurować z procesorami Intela, AMD i Apple.

Qualcomm chce zaoferować podobne do procesorów M1 rozwiązanie, ale dla laptopów z systemem Windows.

Qualcomm uważa, że przejście PC na ARM jest nieuknione i zapowiada konkurencja dla układów Apple

Podczas konferencji Investor Day 2021 Qualcomm ogłosił, że jego następna generacja SoC bazująca na architekturze ARM jest na dobrej drodze do debiutu w 2023 roku. Dr James Thompson, dyrektor ds. technologii w Qualcomm, powiedział, że nowy chip został zaprojektowany „w celu ustanowienia wzorca wydajności dla windowsowych PC” i oferuje porównywalną wartość do chipsetów Apple z serii M.

Nowy chip Qualcomm jest opracowywany przez Nuvia, podmiot, który firma nabyła na początku tego roku za 1,4 miliarda dolarów. Zespół Nuvia jest kierowany przez trzech byłych pracowników Apple, którzy wcześniej pracowali nad chipsetami serii A dla iPhone'a i iPada. Przed dołączeniem do Qualcomm, Nuvia testowała prototypowy rdzeń procesora „Phoenix”, który podobno był w stanie zapewnić do dwóch razy wyższą wydajność niż najbardziej wydajny rdzeń procesora x86 dla laptopów o poborze mocy 4,5 wata.

Konkurowanie z procesorami Apple z serii M będzie wymagało również mocniejszego GPU. Qualcomm twierdzi, że będzie skalować swój projekt Adreno, aby oferować gamingową wydajność na laptopach na poziomie komputerów stacjonarnych. Producent obiecuje również stałą wydajność na zasilaniu bateryjnym, porównywalną z układami Apple M1, M1 Pro i M1 Max.

Qualcomm twierdzi, że przejście PC na ARM jest nieuniknione i planuje oferować próbki nowego chipa dla producentów komputerów PC w przyszłym roku. Firma spodziewa się ponadto, że pierwsze urządzenia napędzane tym procesorem zostaną wprowadzone na rynek w 2023 roku.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm uważa, że przejście PC na ARM jest nieuknione i zapowiada konkurencja dla układów Apple

 0