Radeon RX 7700 XT (Navi 33) - przecieki zdradzają wydajność i szczegóły specyfikacji grafiki

Radeon RX 7700 XT (Navi 33) - przecieki zdradzają wydajność i szczegóły specyfikacji grafiki

Dotychczas docierały do nas raczej przecieki na temat flagowych układów graficznych nadchodzących generacji, ale najnowsze doniesienia przynoszą szczegóły dotyczące GPU AMD ze średniej półki o nazwie Navi 33, który oparty jest na architekturze RDNA 3. Ten napędzać ma kartę graficzną Radeon RX 7700 XT.

Informacjami na temat Navi 33 podzielił się popularny youtube'owy kanał Moore's Law is Dead, który wielokrotnie dostarczał nam przecieki znajdujące później odzwierciedlenie w rzeczywistości, ale zdarza mu się także chybiać, więc radzimy podchodzić do tych doniesień z pewną rezerwą. Przechodząc do rzeczy, GPU bazujące na architekturze RDNA 3 mają składać się zarówno z rozwiązań monolitycznych, jak i wielochipletowych. Procesor graficzny Navi 33 jest uważany za układ średniej klasy i podobno może być traktowany jak zoptymalizowana wersja GPU Navi 21 w ramach nowszej architektury RDNA 3. Opiera się na monolitycznej konstrukcji 6 nm i powinien mieć wymiary od 360 do 460 mm2, co oznacza, że może być nawet o 30% mniejszy od obecnego flagowca AMD. 

Najnowsze przecieki przynoszą szczegóły na temat GPU AMD ze średniej półki o nazwie Navi 33, który oparty jest na architekturze RDNA 3

Układ graficzny Navi 33 produkowany ma być w 6 nm litografii TSMC, a wykorzystanie technologii RDNA 3 i niższego procesu technologicznego przełożyć ma się na wyższe zegary i poprawioną efektywność energetyczną. Spodziewać mamy się także 8 GB szybszej pamięci GDDR6, obsługiwanej przez 128-bitową szynę oraz wydajności rasteryzacyjnej na poziomie obecnego topowgo Radeona RX 6900 XT, a w ramach ray tracingu nawet wyższej. Jednak redukcja w ramach VRAM powodować może, że karta będzie wypadać gorzej w wyższych rozdzielczościach. Jednak wyraźnie niższa cena powinna to zrekompensować, mamy tu bowiem do czynienia z bezpośrednim następcą GPU Navi 23, które wyposażone jest tylko w 2048 rdzeni. Poza tym, wygląda na to, że karty RDNA3 będą zdecydowanie bardziej energooszczędne od nowej generacji NVIDII (Ada Lovelace), gdyż w TDP Radeona RX 7700 XT wynosić ma ok. 200 W.

Oczekuje się, że Navi 33 GCD będzie wyposażony w 2 silniki cieniowania (Shader Engines), każdy z 2 Shader Arrays. Wcześniej oczekiwano, że każda macierz Shader Array będzie składać się z 5 WGP (10 na SE, łącznie 20), a każdy WGP zawiera 8 jednostek SIMD32 z 32 jednostkami ALU (40 SIMD32 na SA, 80 na SE, łącznie 160). Te jednostki SIMD32 składają się na 5120 rdzeni, czyli tyle samo, co w przypadku Radeona RX 6900 XT z GPU Navi 21 XTX. Jednak w oparciu o nowe dane procesor graficzny RDNA 3 Navi 33 będzie prawdopodobnie wyposażony w 16 procesorów WGP lub 4096 rdzeni. Teraz nie wiemy, czy jest to konkretna konfiguracja samego układu, który został zaktualizowany, czy też nowe karty Radeon RX 7000 będą zawierać okrojoną konfigurację układów Navi 33 z wyłączonym 1 WGP w każdej jednostce Shader Array. Trzeba jednak mieć tu na uwadze, że mamy do czynienia z zupełnie nową architekturą, więc nie można tego bezpośrednio porównywać. Oczekuje się, że Navi 33 (RDNA 3) będzie zawierać 128-256 MB pamięci podręcznej Infinity Cache. 

Trzeba przyznać, że nowa generacja Czerwonych zapowiada się bardzo ciekawie i pod koniec roku może dojść do ekscytującego starcia kart RX serii Radeon RX 7000 z GeForce'ami RTX 40.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 7700 XT (Navi 33) - przecieki zdradzają wydajność i szczegóły specyfikacji grafiki

 0