Radeon RX 7900 XT rozpędzać ma się do 4.0 GHz na fabrycznych zegarach

Radeon RX 7900 XT rozpędzać ma się do 4.0 GHz na fabrycznych zegarach

Jak wynika z najnowszych przecieków, następna generacja kart graficznych AMD Radeon RX 7000, bazująca na architekturze RDNA 3, może uzyskiwać częstotliwości taktowania GPU dochodzące do 4 GHz.

Premiera nowych Radeonów zbliża się dużymi krokami, w związku z czym w sieci pojawia się coraz więcej szczegółów na ich temat. Najnowsze doniesienia dotyczą flagowego modelu Radeon RX 7900 XT, który zdaniem informatora znanego na Twitterze jako 9550Pro, uzyskiwać ma prędkość GPU do 4 GHz. To byłby absolutny rekord, jeśli chodzi o fabryczne prędkości gamingowych grafik, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że obecne GPU RDNA 2 już uzyskują 3.0 GHz, nie wydaje się to takie nieosiągalne. 

Następna generacja kart graficznych AMD Radeon RX 7000, bazująca na architekturze RDNA 3, może uzyskiwać częstotliwości taktowania GPU dochodzące do 4 GHz.

Flagowe GPU NVIDII są zdecydowanie wolniejsze, ponieważ GeForce RTX 3090 Ti osiąga około 2000 MHz i oczekuje się, że karty graficzne nowej generacji z serii GeForce RTX 40 „Ada Lovelace” zbliżą się do 3,0 GHz. Z kolei flagowy układ AD102, który wykorzystywany ma być w grafice GeForce RTX 4090, osiągnie podobno 2520 MHz w trybie boost przy TGP na poziomie 450 W... i do 660 W po podkręceniu. Nic więc dziwnego, że AMD postanowiło ostatnio promować swoje GPU efektywnością energetyczną. 

Wiadomość o tak wysokim taktowaniu Navi 3X nie jest nowa, ponieważ niedawno informowaliśmy, powołując się na źródła Moore's Law is Dead, że partnerzy AMD zamierzają osiągać kosmiczne prędkości na karcie Radeon RX 7900 XT. AMD podobno chce bardziej konserwatywnie podejść do tematu w referentach, aby utrzymać temperaturę, pobór energii i hałas pod kontrolą (producent zapewne nie omieszka się porównywać w tym zakresie z nowymi grafikami NVIDII). 

4 GHz byłoby nie lada osiągnięciem ze strony AMD, ponieważ nie zbliżyliśmy się jeszcze do takich fabrycznych prędkości GPU, a oznaczałoby to naprawdę duży skok. Jeśli jednocześnie Czerwoni zdołają utrzymać pobór mocy na wyraźnie niższym poziomie od nowych kart NVIDII, to mogą mocno namieszać swoją kolejną generacją GPU RDNA 3. Sytuacja robi się niezwykle ciekawa, więc radzimy wypatrywać kolejnych wieści z obozu AMD i NVIDII.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 7900 XT rozpędzać ma się do 4.0 GHz na fabrycznych zegarach

 0