Rekordowo długie oczekiwanie na chipy. Sytuacja na rynku układów scalonych pogarsza się

Rekordowo długie oczekiwanie na chipy. Sytuacja na rynku układów scalonych pogarsza się

Niektóre rodzaje chipów mają coraz dłuższe czasy realizacji. Jest to zła wiadomość zła wiadomość dla całej branży technologicznej, która boryka się niedoborami układów scalonych od końca zeszłego roku. Choć najnowszy raport nie wspomina jeszcze o branży komputerowej, to jednak trzeba pamiętać, że jest to system naczyń połączonych. 

Bloomberg, powołując się na dane Susquehanna Financial Group, podaje, że układy kontrolujące funkcje w pojazdach, elektronice domowej i sprzęcie przemysłowym mają teraz czas realizacji 26,5 tygodnia. Standardowo średni czas oczekiwania na takie układy logiczne wynosi od sześciu do dziewięciu tygodni. Już wcześniej kilkakrotnie pisaliśmy na temat trwającego niedoboru chipów i tego, jak długo może się on potencjalnie rozciągnąć. Na przykład w zeszłym miesiącu TSMC przyznało, że spodziewa się, iż niedobór w branży motoryzacyjnej zacznie się zmniejszać w nadchodzących miesiącach, ale przewiduje, że cała branża półprzewodników będzie nadal walczyć z problemem do 2022 roku. Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, uważa również, że może upłynąć jeszcze kilka lat, zanim branża wróci na właściwe tory. 

Niektóre rodzaje chipów mają coraz dłuższe czasy realizacji. Jest to zła wiadomość zła wiadomość dla całej branży technologicznej...

Rekordowo długie oczekiwanie na chipy. Sytuacja na rynku układów scalonych pogarsza się

Najnowsze dane Susquehanna Financial Group wydają się potwierdzać te przewidywania. Według firmy czasy realizacji chipów – czas, jaki upływa między zamówieniem półprzewodnika a jego dostawą – wydłużył się w lipcu do 20,2 tygodnia. To ponad osiem dni dłużej niż w czerwcu. To najdłuższy czas odnotowany przez firmę od czasu rozpoczęcia śledzenia czasów realizacji chipów w 2017 roku. W publikacji dodano skrócony czas realizacji układów zarządzania energią, które regulują przepływ energii elektrycznej w różnych urządzeniach.

Jeden z największych producentów kontraktowych prognozuje braki chipów do 2023 roku

Akcje spółek technologicznych, takich jak Micron Technology i NVIDIA, spadły po tych wiadomościach o ponad dwa procent. Zbliżający się dużymi krokami wzmożony okres przedświąteczny i wydłużające się dostawy chipów mogą być kolejnym trudnym czasem zarówno dla detalistów, jak i konsumentów. Oczywiście producenci chipów, tacy jak TSMC, nie skarżą się na tę sytuację, bo pracują pełną parą, odnotowując rekordowe zyski.  

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rekordowo długie oczekiwanie na chipy. Sytuacja na rynku układów scalonych pogarsza się

 0