Risen po 14 latach dostanie oficjalną polską wersję na Steam (akt.)

Risen po 14 latach dostanie oficjalną polską wersję na Steam (akt.)

Risen gra od twórców kultowej w Polsce serii Gothic zadebiutował przed laty z polską lokalizacją, której zabrakło w wersji cyfrowej Steam. Wydawca po latach udostępni jednak rodzime spolszczenie.

Risen, który zadebiutował w październiku 2009 roku posiadał polską lokalizację, aczkolwiek takowej brakuje w edycji Steam, w którą zagramy po angielsku, niemiecku, włosku, hiszpańsku, francusku. Po 14 latach gra otrzyma oficjalne spolszczenie oraz system osiągnięć Steam. Istnienie rodzimej lokalizacji zdradza baza SteamDB (via Eurogamer), według której odpowiednie pliki są już przygotowane, choć nie wrzucono ich jeszcze na serwery platformy Valve. Zapewne zabraknie polskiego dubbingu, a zostanie zaoferowana jedynie wersja z napisami. Zawsze to coś.

Risen w wersji Steam po 14 latach dostanie oficjalne spolszczenie.

Pliki ze spolszczeniem powinny ważyć około 55 MB. Dojdą do tego osiągnięcia Steam, które wprawdzie już wcześniej istniały w Risen, lecz tylko do wglądu w grze. Jest ich łącznie 50. Data wydania spolszczenia być może wypadnie 24 stycznia, bo właśnie tego dnia do sprzedaży nieoczekiwanie trafi edycja na konsole Xbox One, PlayStation 4 oraz Nintendo Switch, czyli już starsze urządzenia poprzedniej generacji. Reedycje nie są obecnie niczym niezwykłym, ale przygotowanie portu zamiast remastera czy remake'a i to na old-geny zaskakuje.

Z jednej strony tytuł nie narzeka na brak graczy i w ciągu ostatnich dni grało w niego nawet 100 graczy Steam, aczkolwiek nadal nie jest to hit na miarę Gothica. Skąd więc pomysł, żeby Risena udostępnić ponownie i to w niezmienionej formie w 2023 roku? Oczywiście wydawca firma THQ Nordic zamierza zarobić na produkcji dodatkowe pieniądze, a może deweloperzy chcą ożywić tę nieco zapomnianą markę ze względu na ewentualną kontynuację? Serwis PCGamer spytał wydawcę czemu przygotowuje port na konsole. Jaka była odpowiedź?

„Od dawna THQ Nordic kroczy strategią »dbania o zasoby«. Często portujemy starsze gry na nowe platformy, tak jak było to w przypadku 17-letniego Desperadosa, który w 2018 roku dostał aktualizację umożliwiającą bezproblemowe uruchomienie na systemie operacyjnym Windows 10. Wierzymy, iż dbanie o starsze marki jest ważne, zwłaszcza gdy nadal posiadają bazę oddanych graczy. Pierwszy Risen był świetną grą RPG, kroczącą drogą obraną przez Gothica. Zasługuje więc na drugą szansę, zwłaszcza iż wersja konsolowa z 2009 roku była bardzo słabym portem. Nowe wydanie pozwoli zagrać bez przeszkód na wszystkich popularnych konsolach” - napisał wydawca.

Aktualizacja 24.01.2023 r.

Polska wersja z napisami jest już dostępna na Steam. Dodano także system osiągnięć. Oprócz tego łatka wprowadza zapis w chmurze, wsparcie dla kontrolerów DirectInput, a także eliminuje różne błędy. Również dzisiaj produkcja zadebiutowała na konsolach PlayStation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Risen po 14 latach dostanie oficjalną polską wersję na Steam (akt.)

 0