Odkąd Rosja rozpoczęła brutalną inwazję na Ukrainę, państwa Zachodu (ale nie tylko) nakładają kolejne sankcje wobec rosyjskich i białoruskich polityków i oligarchów, a także całego kraju. Te przyczyniły się do historycznej dewaluacji waluty w tym państwie i powodują bardzo duże problemy gospodarcze, ale również odcinają obywateli Rosji od licznych produktów, także technologicznych.
Wiele dużych firm technologicznych szybko zawiesiło sprzedaż w Rosji, w tym AMD, Intel, TSMC, NVIDIA, Apple, Microsoft, Cisco, Oracle i IBM. Niektóre z tych działań oznaczają, że Rosjanie nie mogą kupować nowych licencji na oprogramowanie, co stanowi problem dla osób korzystających z płatnego oprogramowania w tym kraju. Jednak wydaje się, że rosyjski rząd rozważa plan rozwiązania tego ograniczenia.
Rosyjski rząd rozważa legalizację piractwa w przypadku oprogramowania produkowanego przez firmy mające siedzibę w krajach obejmujących sankcjami Rosję.
Lista proponowanych środków do zwalczania sankcji wobec Rosji zawiera sekcję „Technologie informacyjne” z sześcioma podpunktami. Z tego dokumentu wynika, że rosyjski rząd rozważa legalizację piractwa w przypadku oprogramowania produkowanego przez firmy mające siedzibę w krajach obejmujących sankcjami Rosję.
Artykuł 1360 Kodeksu Cywilnego Federacji Rosyjskiej przyznaje rządowi, dla celów bezpieczeństwa narodowego, „prawo do zezwolenia na korzystanie z wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego bez zgody podmiotu uprawnionego do patentu, pod warunkiem, że zostanie on powiadomiony niezwłocznie w miarę możliwości i otrzyma wypłatę rozsądnego wynagrodzenia”.
Proponowane środki technologii informacyjnej obejmują dwie poprawki do artykułu 1360. Pierwsza z tych poprawek rozszerza artykuł 1360 o „programy komputerowe, bazy danych i topologie układów scalonych”. Druga poprawka znosi wymóg, aby rząd płacił posiadaczom licencji za zezwolenie na nielicencjonowane korzystanie z ich oprogramowania, o ile posiadacze licencji pochodzą z krajów, które przystąpiły do sankcji wobec Rosji. Nowe przepisy znoszą też odpowiedzialność za korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania w przypadku, gdy posiadacz licencji pochodzi z kraju sankcjonującego Rosję.
Środki te skutecznie legalizują piractwo komputerowe w odwecie za sankcje. Proponowane środki mają również na celu zagwarantowanie i stymulowanie rozwoju oprogramowania w Rosji, ponieważ korzystanie z oprogramowania rodzimego ma być kolejnym sposobem na obejście ograniczeń licencyjnych na oprogramowanie.
Jednym ze środków jest dekret prezydenta zwalniający ze służby wojskowej pracowników firm informatycznych i mieszkańców Skholkova, specjalnego miasta innowacji technologicznych (swoista Dolina Krzemowa Rosji). Dodatkowe działania mają na celu zapewnienie dotacji, pożyczek i dalszego wsparcia finansowego firmom IT.
Zobacz także:
- SAP odmawia zakończenia działalności w Rosji. Microsoft i Oracle milczą...
- AMD przyznaje się do problemów fTPM ze stutteringiem. Obiecuje łatkę i proponuje obejście
- Anonymous szykuje największą operację, jaką widział świat. Rosyjskie media to dopiero początek
Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja może zalegalizować piractwo oprogramowania. To odpowiedź na kolejne sankcje