Rosja może zalegalizować piractwo oprogramowania. To odpowiedź na kolejne sankcje

Rosja może zalegalizować piractwo oprogramowania. To odpowiedź na kolejne sankcje

Odkąd Rosja rozpoczęła brutalną inwazję na Ukrainę, państwa Zachodu (ale nie tylko) nakładają kolejne sankcje wobec rosyjskich i białoruskich polityków i oligarchów, a także całego kraju. Te przyczyniły się do historycznej dewaluacji waluty w tym państwie i powodują bardzo duże problemy gospodarcze, ale również odcinają obywateli Rosji od licznych produktów, także technologicznych. 

Wiele dużych firm technologicznych szybko zawiesiło sprzedaż w Rosji, w tym AMD, Intel, TSMC, NVIDIA, Apple, Microsoft, Cisco, Oracle i IBM. Niektóre z tych działań oznaczają, że Rosjanie nie mogą kupować nowych licencji na oprogramowanie, co stanowi problem dla osób korzystających z płatnego oprogramowania w tym kraju. Jednak wydaje się, że rosyjski rząd rozważa plan rozwiązania tego ograniczenia.

Rosyjski rząd rozważa legalizację piractwa w przypadku oprogramowania produkowanego przez firmy mające siedzibę w krajach obejmujących sankcjami Rosję.

Rosja rozważa legalizację piractwa oprogramowania. To odpowiedź na kolejne sankcje

Lista proponowanych środków do zwalczania sankcji wobec Rosji zawiera sekcję „Technologie informacyjne” z sześcioma podpunktami. Z tego dokumentu wynika, że rosyjski rząd rozważa legalizację piractwa w przypadku oprogramowania produkowanego przez firmy mające siedzibę w krajach obejmujących sankcjami Rosję.

Artykuł 1360 Kodeksu Cywilnego Federacji Rosyjskiej przyznaje rządowi, dla celów bezpieczeństwa narodowego, „prawo do zezwolenia na korzystanie z wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego bez zgody podmiotu uprawnionego do patentu, pod warunkiem, że zostanie on powiadomiony niezwłocznie w miarę możliwości i otrzyma wypłatę rozsądnego wynagrodzenia”.

Proponowane środki technologii informacyjnej obejmują dwie poprawki do artykułu 1360. Pierwsza z tych poprawek rozszerza artykuł 1360 o „programy komputerowe, bazy danych i topologie układów scalonych”. Druga poprawka znosi wymóg, aby rząd płacił posiadaczom licencji za zezwolenie na nielicencjonowane korzystanie z ich oprogramowania, o ile posiadacze licencji pochodzą z krajów, które przystąpiły do ​​sankcji wobec Rosji. Nowe przepisy znoszą też odpowiedzialność za korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania w przypadku, gdy posiadacz licencji pochodzi z kraju sankcjonującego Rosję.

Środki te skutecznie legalizują piractwo komputerowe w odwecie za sankcje. Proponowane środki mają również na celu zagwarantowanie i stymulowanie rozwoju oprogramowania w Rosji, ponieważ korzystanie z oprogramowania rodzimego ma być kolejnym sposobem na obejście ograniczeń licencyjnych na oprogramowanie.

Jednym ze środków jest dekret prezydenta zwalniający ze służby wojskowej pracowników firm informatycznych i mieszkańców Skholkova, specjalnego miasta innowacji technologicznych (swoista Dolina Krzemowa Rosji). Dodatkowe działania mają na celu zapewnienie dotacji, pożyczek i dalszego wsparcia finansowego firmom IT.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja może zalegalizować piractwo oprogramowania. To odpowiedź na kolejne sankcje

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł