Rosjanie zostali odcięci od procesorów Intela i AMD, więc stawiają na chińskie CPU

Rosjanie zostali odcięci od procesorów Intela i AMD, więc stawiają na chińskie CPU

Po tym jak AMD i Intel postanowli oficjalnie nie sprzedawać swoich procesorów w Rosji, kraj zmuszony był znaleźć następcę, aby nie cofnąć się technologicznie do poprzedniej epoki. Zdaje się, że postawiono na zacieśnianie relacji z Chinami. 

W tym tygodniu Dannie, rosyjski producent płyt głównych z biurami w Rosji, Chinach, Litwie i Turcji, zaprezentował swoją nową płytę główną opartą na SoC od Zhaoxin. Chociaż nie wypada najlepiej w zestawieniu z nowoczesnymi procesorami AMD i Intela, to jest kompatybilny z większością aplikacji i systemów operacyjnych, więc w praktyce rzeczywiście może zastąpić te procesory.

Płyta główna Dannie MBX-Z60A micro-ATX zawiera ośmiordzeniowy układ KaiXian KX-6640MA od Zhaoxin, bazujący na architekturze LuJiaZui.

Płyta główna Dannie MBX-Z60A micro-ATX zawiera ośmiordzeniowy układ KaiXian KX-6640MA od Zhaoxin, bazujący na architekturze LuJiaZui. Ten oferuje 4 MB pamięci podręcznej L2 i częstotliwość taktowania na poziomie zaledwie 2,10 GHz – 2,70 GHz. Ponadto SoC posiada wbudowany procesor graficzny, 16 linii PCIe 3.0, kontroler SATA, zintegrowany kontroler USB 3.0 i inne niezbędne technologie I/O. Ponieważ chip jest przeznaczony zarówno do komputerów stacjonarnych i laptopów, jego maksymalna moc nie przekracza 25 W.

Rosjanie zostali odcięci od procesorów Intela i AMD, więc stawiają na chińskie CPU

Jeśli chodzi o specyfikację płyty głównej MBX-Z60A, posiada ona dwa gniazda pamięci na moduły DDR4 i dwa sloty PCIe x16 na karty rozszerzeń, jedno gniazdo M.2-2280 na dyski SSD, jedno gniazdo M.2-2230 na adaptery Wi-Fi/Bluetooth i trzy porty SATA. Jeśli chodzi o zewnętrzne połączenia, to platforma ma porty USB, wyjścia wyświetlania (DisplayPort, HDMI i VGA/D-Sub), złącze GbE, wejście/wyjście audio 3,5 mm, a nawet porty PS/2.

Wydajnościowo KaiXian KX-6640MA jest wolniejszy niż KaiXian KX-U6780A, który znajduje się wyżej w ofercie Zhaoxin. Jednak braki zapewne rekompensuje niższą ceną, co jest kluczowe dla wielu klientów, szczególnie tych, którzy uruchamiają tylko aplikacje biurowe i nie potrzebują wysokiej wydajności.

Jedną z zalet procesorów opracowanych przez Zhaoxin, spółkę joint venture Via Technologies i władz Szanghaju, w porównaniu z innymi procesorami zaprojektowanymi w Chinach, jest architektura wspierająca zestaw instrukcji x86. Dzięki temu są kompatybilne z dziesiątkami systemów operacyjnych (w tym Windows) i dziesiątkami tysięcy aplikacji. W rezultacie, chociaż procesory opracowane przez Zhaoxin są nie są tak szybkie jak CPU od AMD i Intela, stanowić mogą dla nich alternatywę ze względu na kompatybilność.

W rzeczywistości, w ostatnim czasie można było odnotować rosnącą popularność procesorów Zhaoxin, co wynikało z ograniczonej podaży budżetowych układów SoC od AMD i Intela. Qnap wprowadził serwer NAS oparty na procesorze Zhaoxin około rok temu. Następnie Lenovo wybrało jeden z takich chipów do swojej cienkiej i lekkiej maszyny przeznaczonej na rynek chiński i przeznaczonej dla rządowych i kontrolowanych przez rząd firm.

Czy płyta główna Dannie MBX-Z60A z ośmiordzeniowym SoC KaiXian KX-6640MA firmy Zhaoxin pomoże Rosji zmniejszyć konsekwencje międzynarodowych sankcji i braku procesorów AMD i Intela? W przypadku niektórych aplikacji prawdopodobnie tak. Dannie może produkować „dziesiątki tysięcy płyt głównych miesięcznie”, co powinno wystarczyć na jakiś czas, aby zaspokoić zapotrzebowanie różnych instytucji rządowych. Zhaoxin cieszy się zaś zapewne z nowego dużego kontraktu. Jednak w przypadku obciążeń wymagających wysokiej wydajności, układy SoC firmy Zhaoxin nie będą w stanie zastąpić procesorów gigantów z Santa Clara.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosjanie zostali odcięci od procesorów Intela i AMD, więc stawiają na chińskie CPU

 0