Rosyjski procesor Elbrus-8SV przetestowany w grach. Nawet Gothic 2 działa na nim tragicznie

Rosyjski procesor Elbrus-8SV przetestowany w grach. Nawet Gothic 2 działa na nim tragicznie

Rosyjskie procesory są daleko w tyle za układami Intela czy AMD. Do sieci trafiło nagranie z prezentacją wydajności CPU o nazwie Elbrus-8SV w wielu grach. To 8-rdzeniowa jednostka rosyjskiej produkcji, która korzysta z grubo przestarzałego już procesu 28 nm. Procesor cechuje się także zawrotnie niskim taktowaniem rzędu 1,5 GHz. Ilość osiąganych klatek w grach (i to  nawet tych starych) często nie zapewnia jakiegokolwiek poziomu płynności.

Rosja z pewnością odczuwa skutki nałożonych na nią sankcji, które uniemożliwiają dostęp do zaawansowanej technologii. Rosjanie niby tworzą swoje procesory, jednak ich wydajność pozostawia wiele do życzenia. W sieci pojawiło się wideo z prezentacją możliwości rosyjskiego CPU Elbrus-8SV. To 8-rdzeniowa jednostka stworzona w litografii 28 nm, która - przypomnijmy - debiutowała ponad dekadę temu. Równie słabo prezentuje się taktowanie. Układ pracuje z częstotliwością zaledwie 1,5 GHz. Na pokładzie znalazło się 16 MB pamięci cache L3, z której korzystają wszystkie rdzenie. Z taką specyfikacją procesor jest w stanie zapewnić wydajność 576 GFLOPs FP32 oraz 288 GFLOPs FP64.

Nawet przy tak słabej specyfikacji, Elbrus-8SV powinien bez większego problemu zapewnić jakikolwiek poziom płynności we wspomnianych grach. Rzeczywistość jest zgoła inna.

Elbrus-8SV obsługuje pamięci DDR4-2400 w trybie 4-kanałowym i moduły EEC. Układ cechuje się także wsparciem dla systemu operacyjnego Elbrus 7.1, który w rzeczywistości bazuje na Linuksie 5.4. W testach procesor współpracował z 32 GB pamięci RAM i kartą graficzną Radeon RX 580. Autor sprawdził możliwości tego zestawu w wielu grach. Na liście możemy wyróżnić takie tytuły, jak CS:GO, TES III: Morrowind, Gothic 2 czy S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci.

Wszystkie te produkcje debiutowały co najmniej dekadę temu, a Gothic 2 i Morrowind są już z nami ponad 20 lat. Nawet przy tak słabej specyfikacji, Elbrus-8SV powinien bez większego problemu zapewnić jakikolwiek poziom płynności we wspomnianych grach. Rzeczywistość jest zgoła inna. W CS:GO liczenie klatek zaczynało się od 10 a kończyło na 30.

Nie było także mowy o komfortowej rozgrywce w S.T.A.L.K.E.R., gdzie na liczniku widoczne było średnio 20 FPS. W Gothicu 2 (magiczną) barierą nie do przeskoczenia okazało się 30 klatek. Jedynym z wymienionych tytułów, w którym udało się osiągnąć w miarę płynną rozgrywkę był Morrowind. Tutaj ilość FPS-ów potrafiła zbliżyć się nawet do 200. Niestety pozostaje wiele niewiadomych, jak optymalizacja systemu operacyjnego (zwłaszcza pod gry).

Zagadką jest także kwestia pracy karty graficznej. Producent, który stoi za chipami Elbrus oświadczył podobno, iż dysponują lepszym układem Elbrus-16C w litografii 16 nm. Ma on oferować 16 rdzeni i taktowanie 2 GHz. Niemniej jednak, przedstawione na materiale wyniki pokazują tylko, jak daleko w tyle za układami Intela czy AMD są rosyjskie procesory.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosyjski procesor Elbrus-8SV przetestowany w grach. Nawet Gothic 2 działa na nim tragicznie

 0