RuStore. Rosja stworzyła własną platformę z aplikacjami

RuStore. Rosja stworzyła własną platformę z aplikacjami

Rosja w wyniku agresji na Ukrainę mierzy się ze światowymi sankcjami. Kreml próbuje zastąpić różne usługi czy produkty własnymi rozwiązaniami takimi jak RuStore, który stanowi zamiennik Google Play Store i Apple App Store.

Jak informuje agencja Reuters, Rosja stworzyła swój sklep z aplikacjami mobilnymi. RuStore wystartował w środę i jest dedykowany użytkownikom Androida, a za jego powstanie odpowiada rosyjska grupa VK. Jest to część inicjatywy popieranej przez władze w Moskwie, która ma za zadanie zastąpić produkty zachodnie lokalnymi odpowiednikami. Rosjanie korzystają z własnego smartfona, z kolei teraz przyszła pora na własny Google Play Store i App Store. RuStore opracowano przy wsparciu rosyjskiego ministerstwa rozwoju cyfrowego, komunikacji i środków masowego przekazu, firmy technologicznej Yandex, największego banku w Federacji Rosyjskiej Sberbanku oraz Kaspersky Lab zajmującego się cyberbezpieczeństwem. Trzeba przypomnieć, że Stany Zjednoczone uznały oprogramowanie Kasperskiego za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Producent zamknął ponadto biuro w Polsce.

RuStore to rosyjska platforma z aplikacjami mobilnymi.

RuStore. Rosja stworzyła własną platformę z aplikacjami

VK częściowo należący do Gazprom Media posiadający serwisy internetowe o różnej tematyce związane m.in. z mediami społecznościowymi czy żywnością, zdradził, iż w momencie debiutu platforma oferowała ponad 100 programów i każdego dnia dodawane są następne aplikacje. "Stworzenie rosyjskiego sklepu z oprogramowaniem to główne zadanie podyktowane sytuacją na rynku" - powiedział Maksut Shadaev, minister komunikacji i mediów. Nadzieję na sukces, jaki może odnieść RuStore wyraził dyrektor generalny VK Vladimir Kiriyenko, który uważa, że sklep będzie pożądanym miejscem przez użytkowników oraz deweloperów. Oczywiście do tej wypowiedzi warto podchodzić z dystansem.

W obliczu exodusu specjalistów IT w pierwszych tygodniach wojny w Ukrainie Kreml zapowiedział ulgi w podatku dochodowym i preferencyjne pożyczki dla firm technologicznych oraz odroczenie służby wojskowej dla pracowników. Rosyjscy politycy zachęcają obywateli do przejścia na krajowe produkty. Federacja Rosyjska została ponadto odcięta od procesorów Intela oraz AMD, w konsekwencji polegają na chińskich CPU. Dannie, rosyjski producent płyt głównych z biurami w Rosji, Chinach, Litwie i Turcji przedstawił nową płytę główną opartą na SoC od Zhaoxin. Dannie MBX-Z60A micro-ATX wyposażono w ośmiordzeniowy układ KaiXian KX-6640MA oparty na architekturze LuJiaZui.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: RuStore. Rosja stworzyła własną platformę z aplikacjami

 0