Ryzen 7 5800X3D jednak doczeka się oficjalnego wsparcia dla OC?

Ryzen 7 5800X3D jednak doczeka się oficjalnego wsparcia dla OC?

Chociaż Ryzen 7 5800X3D, czyli nowy flagowy CPU od AMD, a zarazem pierwszy konsumencki procesor na rynku obsługujący technologię 3D V-Cache, wypada świetnie w gamingowych testach, to jednak posiada jedną wadę, które może zniechęcać entuzjastów do przesiadki na ten układ. 

Mowa oczywiście o decyzji AMD o zablokowaniu możliwości podkręcania tego CPU za pomocą mnożnika. Co prawda zwykli użytkownicy na pewno będą zadowoleni z fabrycznych osiągów tego procesora, ale ci przeważnie i tak sięgają po tańsze modele, z kolei entuzjaści, którzy lubią majsterkować, prawdopodobnie będą rozczarowani taką blokadą. Okazuje się jednak, że wkrótce ten problem może zniknąć.

 Portal OC3D twierdzi, że AMD pracuje nad umożliwieniem jakiejś formy obsługi podkręcania w Ryzenie 7 5800X3D.

Ryzen 7 5800X3D jednak doczeka się oficjalnego wsparcia dla OC? AMD podobno zmienia zdanie

Portal OC3D twierdzi bowiem, że AMD pracuje nad umożliwieniem jakiejś formy obsługi podkręcania w Ryzenie 7 5800X3D. Serwis ujawnił te informacje w swoim poście na Twitterze, który dotyczył recenzji tego procesora. Ta funkcja będzie rzekomo działać za pośrednictwem AMD Curve Optimizer, funkcji wprowadzonej przez firmę w 2020 r. wraz z AGESA 1.1.0.0 Patch D, która pozwala na regulowanie częstotliwości napięcia na rdzeń w układach AMD.

Na razie jednak entuzjaści OC używają metody BCLK do podkręcania Ryzena 7 5800X3D i choć jest to niebezpieczne i oczywiście wiąże się z utratą gwarancji, to pochwalić może się naprawdę niezłymi wynikami. Najpierw specjaliści od OC wykręcili nowego flagowca AMD do 4,8 GHz na płycie ASUSa (dzięki funkcji Voltage Suspension), a następnie na płytach MSI udało się najpierw osiągnąć 4,9 GHz, a później 5,15 GHz. Warto podkreślić, że fabrycznie procesor rozpędza się maksymalnie do 4,5 GHz. 

Ryzen 7 5800X3D jednak doczeka się oficjalnego wsparcia dla OC? AMD podobno zmienia zdanie

AMD tłumaczy, że blokada podkręcania w Ryzenie 7 5800X3D to kwestia napięcia, gdyż wszystko powyżej 1,35 V może zepsuć pamięć 3D V-Cache. Wynik 5,15 GHz uzyskano jednak przy zaledwie 1,2 V. Wersja BIOS, która była zainstalowana podczas ustanawiania rekordu to 1.G5T2 (AGESA 1.2.0.6 Patch C), wydana 14 kwietnia 2022 roku. Wygląda na to, że zarówno AMD, jak i producenci płyt głównych posiadają specjalną wersję BIOS, umożliwiającą przetaktowanie omawianego modelu. Nie wiemy jednak, czy procesor był stabilny, ponieważ w sieci nie pojawiły się żadne benchmarki, a jedynie informacje z programu CPU-Z. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzen 7 5800X3D jednak doczeka się oficjalnego wsparcia dla OC?

 0