Ryzen 9 6900HX wyraźnie lepszy od poprzednika, ale przegrywa z mobilnym Alder Lake

Ryzen 9 6900HX wyraźnie lepszy od poprzednika, ale przegrywa z mobilnym Alder Lake

W bazie danych popularnego benchmarku Geekbench pojawił się nowy wpis prezentujący wynik nadchodzącego mobilnego procesora AMD z górnej półki.  Możemy więc sprawdzić, jak wypada on na tle poprzednika i rywala ze stajni Intela.

Są to pierwsze wyniki testów, które nie pochodzą bezpośrednio od AMD. Podczas konferencji Product Premier 2022 firma zaprezentowała bowiem swoje nowe procesory i przedstawiła pewne szacunki wydajności. Ryzen 9 6900HX nie jest flagowym modelem, gdyż jest to mobilne CPU z o 100 MHz niższym taktowaniem niż topowy Ryzen 9 6980HX. Seria HX zadebiutowała w zeszłym roku jako linia premium odblokowanych procesorów dla wysokiej klasy laptopów do gier. Ten trend jest kontynuowany w kolejnej generacji 6 nm serii Rembrandt.

W bazie danych popularnego benchmarku Geekbench pojawił się nowy wpis prezentujący wynik nadchodzącego mobilnego procesora AMD z górnej półki. 

AMD Ryzen 9 6900HX to 8-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor bazujący na ulepszonej architekturze Zen 3, który może się pochwalić zegarem bazowym 3,3 GHz i trybem boost do 4,9 GHz. Jest on wyposażony w nowy zintegrowany procesor graficzny RDNA2 z 12 jednostkami obliczeniowymi. HX oznacza, że ​​jest to odblokowany model, a producenci OEM powinni mieć pewną swobodę w kwestii tego, ile TDP chcą uwolnić użytkownikom. W tym przypadku jednak oprogramowanie nie podaje informacji o rzeczywistym TDP.

Według najnowszych benchmarków procesor uzyskał 1593 punkty w teście jednordzeniowym i 10151 punktów w teście wielordzeniowym Geekbench. To odpowiednio 12% i 33% lepsze wyniki niż jego poprzednik Ryzen 9 5900HX oparty na architekturze Zen 3 (Cezanne). Jeśli jednak zestawimy te wyniki z tej samej klasy procesorem Intela, czyli Core i9-12900H opartym na architekturze Alder Lake-P z 14 rdzeniami i 20 wątkami, wydajność Rembrandta nie robi już takiego wrażenia. Procesor Intela jest bowiem od 7% do 21% szybszy w przypadku jednego rdzenia i od 37% do 42% szybszy w teście wielordzeniowym. Jednak nie wiemy, jak bardzo może się jeszcze poprawić wydajność CPU AMD. Tymczasem w bazie danych benchmarku znaleźć można już sporo wyników testów mobilnych procesorów Alder Lake, które wczoraj miały swoją premierę. 

Ryzen 9 6900HX wyraźnie lepszy od poprzednika, ale przegrywa z mobilnym Alder Lake

Źródło: WccfTech

Laptopy z procesorami AMD Ryzen z serii 6000 powinny zadebiutować 1 lutego. Recenzje powinny pojawić się więc w najbliższych dniach, tym bardziej że embargo na laptopy zGPU GeForce RTX 3080 Ti i RTX 3070 Ti już zostało zniesione. Jeśli chodzi o procesory graficzne z serii Radeon 6000XT/S, to jeszcze nie nie wiemy, kiedy spodziewać się ich debiutu. 

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzen 9 6900HX wyraźnie lepszy od poprzednika, ale przegrywa z mobilnym Alder Lake

 0