Sam zbudował gamingowego laptopa z części do komputera stacjonarnego

Sam zbudował gamingowego laptopa z części do komputera stacjonarnego

Ten laptop skrywa w sobie podzespoły stworzone z myślą o komputerach stacjonarnych. Autor tego projektu stworzył od podstaw całą obudowę oraz układ chłodzenia.

Zbudować komputer to przy tym pikuś. Twórca z kanału Socket Science postanowił stworzyć od podstaw własnego laptopa. I to na dodatek takiego, który będzie wyposażony w podzespoły dla komputerów stacjonarnych. Podstawą w całym projekcie była drukarka 3D, dzięki której możliwe było wykonanie wielu elementów. Dzięki niej powstał nawet specjalnie zaprojektowany wentylator, który zapewnia wystarczający przepływ powietrza zachowując odpowiednio małe wymiary.

Przy użyciu kleju, pasty termoprzewodzącej oraz kilku innych elementów, w tym także opasek zaciskowych, udało się stworzyć kompatybilny system chłodzenia

Wyzwaniem okazało się tutaj chłodzenie. Przy desktopowych częściach musiało ono być całkiem wydajne. Na szczęście w sieci dostępne były nie tylko aluminiowe radiatory, ale również same rurki cieplne oraz miedziane płytki stykowe. Przy użyciu kleju, pasty termoprzewodzącej oraz kilku innych elementów, w tym także opasek zaciskowych, udało się stworzyć kompatybilny system chłodzenia. Autor nie ujawnił niestety temperatur jakie osiągają podzespoły.

Aby stworzyć tego laptopa konieczne było pozbycie się z płyty głównej części portów, które zwyczajnie zajmowały zbyt wiele miejsca. Usunięty musiał być też radiator sekcji zasilania. W przypadku karty graficznej zdemontowane zostało rzecz jasna fabryczne chłodzenie. Warto również dodać, że do połączenia GPU z płytą główną posłużył riser PCIe.

Jakie podzespoły znalazły się w środku?

W tym jakże wyjątkowym laptopie nie zabrakło też klawiatury, touchpada oraz ekranu. Jeśli chodzi o wyświetlacz to wybór padł na zewnętrzny monitor z 16-calową matrycą, która po zdemontowaniu okazała się być odpowiednich rozmiarów. Całą elektronikę wyświetlacza udało się zmieścić w obudowie laptopa.

Podzespoły, które znalazły się wewnątrz nie należą do najwydajniejszych, jednak zdecydowanie nie są też najsłabsze. Sercem laptopa został Ryzen 5 5600X, a karta graficzna to Radeon RX 6600. Wspomniana już płyta główna to natomiast konstrukcja od Gigabyte, a dokładniej model A520I AC w rozmiarze mini-ITX. Temu laptopowi zabrakło jednak baterii, choć autor nie ukrywa, że miał plany co do jej umieszczenia.

Całość zdecydowanie robi wrażenie. To w zasadzie w pełni działający laptop zbudowany od podstaw przez jedną osobę.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sam zbudował gamingowego laptopa z części do komputera stacjonarnego

 0