Samsung 980 Pro doczekał się wersji z radiatorem. Model dedykowany PS5

Samsung 980 Pro doczekał się wersji z radiatorem. Model dedykowany PS5

Samsung w końcu stworzył nowy wariant swojego flagowego dysku SSD 980 Pro, który doczekał się fabrycznego radiatora. Ten przeznaczony jest dla konsoli Sony PlayStation 5, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go także w PC. 

Dysk SSD zawiera radiator specjalnie zaprojektowany tak, aby pasował do gniazda rozszerzeń pamięci masowej SSD M.2 w PS5. Samsung wypuszcza na rynek nowy model 980 Pro 29 października, w cenie 249,99 USD za wersję 1 TB lub 449,99 USD za model 2 TB. Nie znamy jeszcze polskich cen tego nośnika, ale biorąc pod uwagę, że standardowy wariant 980 Pro trzeba u nas zapłacić odpowiednio 849 zł i 1845 zł, to spodziewać można się kwot powyżej 1000 zł i 2000 zł. 

Samsung w końcu stworzył nowy wariant swojego flagowego dysku SSD 980 Pro, który doczekał się fabrycznego radiatora.

Wbudowany radiator ma utrzymywać temperaturę wystarczająco niską, by zapewnić stabilną prędkość. Specyfikacja dysku nie uległa zmianie i wciąż możemy liczyć na prędkości odczytu sekwencyjnego do 7000 MB/s i zapisu sekwencyjnego do 5100 MB/s. Niewiele gier korzysta jeszcze z takich prędkości na PS5 – specyfikacje Samsunga 980 Pro są znacznie wyższe niż zalecane przez Sony prędkości odczytu 5500 MB/s. Sony również zaleca radiator na kompatybilnych dyskach SSD, stąd też zapewne decyzja Samsunga o wypuszczeniu tej wersji high-endowego dysku. Właściciele PS5 mogli używać istniejącego 980 Pro z radiatorem innej firmy, ale ten nowy model znacznie ułatwia cały proces, bo kupimy już gotowy pakiet, który od razu możemy zainstalować w konsoli bez żadnych modyfikacji.

Jeśli planujecie używać tego dysku SSD w innym miejscu, Samsung podaje wymiary jako 24 mm (szer.), 80 mm (dł.) i 8,6 mm (wys.). Warto pamiętać, że większość nowoczesnych płyt głównych jest wyposażona we wbudowane radiatory, które powinny utrzymywać 980 Pro wystarczająco chłodno przy stabilnych prędkościach, więc ta nowa opcja jest tak naprawdę skierowana głównie do użytkowników PS5 szukających jednej z najlepszych dostępnych obecnie opcji SSD na rynku. Niemniej jednak 980 Pro potrafi osiągać naprawdę wysokie temperatury podczas obciążenia i jeśli Wasza płyta nie posiada efektywnego radiatora, to również warto rozważyć ten zakup.  

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung 980 Pro doczekał się wersji z radiatorem. Model dedykowany PS5

 0