Samsung chce wyprzedzić TSMC w produkcji 3 nm chipów. 2 nm układy w 2025 roku

Samsung chce wyprzedzić TSMC w produkcji 3 nm chipów. 2 nm układy w 2025 roku

Zdaje się, że Samsung ogłosi masową produkcję swoich półprzewodników nowej generacji, bazujących na 3 nm litografii, już w przyszłym tygodniu, co oznacza, że wyprzedzi w tym aspekcie branżowego dominatora, czyli TSMC.

3 nm chipy od Samsunga będą wykorzystywać technologię Gate-All-Around (GAA), która pozwala na zmniejszenie ich obszaru o 45% przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności o 30% i obniżeniu poboru mocy o 50% w porównaniu z istniejącym procesem technologicznym FinFET.

TSMC kontroluje obecnie 54% tego segmentu, podczas gdy do Samsunga należy tylko 15% tego tortu.

Samsung chce wyprzedzić TSMC w produkcji 3 nm chipów. 2 nm układy w 2025 roku

Samsung zaprezentował swoje nowe 3 nm chipy prezydentowi USA Joe Bidenowi w zeszłym miesiącu, kiedy jego administracja odwiedziła kompleks Samsunga w Pyeongtaek – ten, nawiasem mówiąc, jest największym na świecie zakładem półprzewodników – położonym 70 km od stolicy Korei Południowej, Seulu.

Samsung wcześniej zapowiadał, że rozpocznie produkcję pierwszych 3 nm układów dla swoich klientów w pierwszej połowie 2022 roku i wygląda na to, że zamierza dotrzymać słowa, choć dosłownie rzutem na taśmę, ponieważ pierwsza połowa 2022 roku kończy się za kilka dni. Z drugiej strony i tak będzie mieć przewagę nad TSMC, które ostatnio zapowiedziało, że będzie produkować własne 3 nm chipy w drugiej połowie bieżącego roku. Do 2025 r. obie firmy chcą zaś dostarczyć na rynek chipy produkowane w 2 nm litografii.

Jakie to ma dla nas znaczenie? Cóż, jeśli spojrzymy na to z perspektywy globalnego udziału w rynku litograficznym: TSMC kontroluje obecnie 54% tego segmentu, podczas gdy do Samsunga należy tylko 15% tego tortu (według ostatnich danych Counterpoint). TSMC ma wśród swoich klientów jedne z największych firm na świecie, w tym AMD, Apple, NVIDIA, Qualcomm i wiele innych. Jeśli więc koreański gigant nieco wyprzedzi go ze swoją ofertą, to będzie miał mocny argument, żeby przeciągnąć do siebie część z tych partnerów, choć tak naprawdę wszystko rozbija się o możliwości produkcyjne, ale Samsung zapowiedział duże inwestycje w tym zakresie. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung chce wyprzedzić TSMC w produkcji 3 nm chipów. 2 nm układy w 2025 roku

 0