Samsung opracował pierwsze pamięci LPDDR5X. Duży wzrost prędkości i pojemności do 64 GB

Samsung opracował pierwsze pamięci LPDDR5X. Duży wzrost prędkości i pojemności do 64 GB

Samsung pochwalił się opracowaniem pierwszej w branży pamięć LPDDR5X DRAM, która zastąpi poprzedni standard LPDDR5. Nowy standard przyniesie nie tylko spory wzrost prędkości, ale i pojemności.

Pamięci LPDDR5 umożliwiły implementację 16 GB pamięci dla smartfonów, które są w stanie dostarczyć prędkości rzędu 5,5 Gb/s. Inne urządzenia wyższej klasy, takie jak laptopy oparte na procesorach mobilnych Intel Alder Lake-P 12. generacji, mogą nawet obsługiwać wyższe prędkości 6,4 Gb/s (najwyższa prędkość oferowana przez kości LPDDR5 firmy Samsung). LPDDR5X zwiększy tę prędkość o około 30%, dochodząc do 8,5 Gb/s. Chociaż jest to przyzwoity wzrost, blednie w porównaniu z zadziwiającym czterokrotnym wzrostem pojemności, jaki zapewnia nowszy standard, który jest szacowany na 64 GB

LPDDR5X zastąpi LPDDR5. Nowy standard przyniesie nie tylko spory wzrost prędkości, ale i pojemności.

Samsung opracował pierwsze pamięci LPDDR5X. Duży wzrost prędkości i pojemności do 64 GB

Samsung twierdzi, że będzie to możliwe dzięki 14-nanometrowym 16 Gb (2 GB) chipom LPDDR5X, które prawdopodobnie zostaną opracowane przy użyciu jakiejś formy technologii Multi-chip Package (uMCP) opartej na UFS. Obecnie firma używa rozwiązania opartego na UFS 3.1 dla LPDDR5, więc możliwe jest, że UFS nowej generacji będzie wykorzystany dla LPDDR5X.

Oznacza to, że flagowe smartfony w przyszłości mogą teoretycznie zaoferować nawet 64 GB pamięci. Obecnie limitem jest 18 GB przy użyciu LPDDR5, co spotykane jest w telefonach do gier, takich jak ASUS ROG Phone 5. Wydaje się jednak, że pojemności rzędu 64 GB zarezerwowane będą raczej dla laptopów i innych zastosowaniach, takich jak serwery czy branża motoryzacyjna. Taka pojemność w smartfonach będzie po prostu przesadą, ale nie zmienia to faktu, że możemy oczekiwać kolejnego skoku w tym zakresie i wkrótce doczekać możemy się telefonów z np. 24 GB na pokładzie.  

Oprócz poprawy szybkości i pojemności LPDDR5X obiecuje również 20% wzrost efektywności energetycznej w porównaniu ze standardem LPDDR5. Samsung zdradził, że zamierza rozpocząć masową produkcję układów LPDDR5X w przyszłym roku, a jej skala i terminy zależą w dużej mierze od potrzeb i wymagań klientów.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung opracował pierwsze pamięci LPDDR5X. Duży wzrost prędkości i pojemności do 64 GB

 0