Samsung potwierdza, że ​​jego nowy SoC Exynos SoC z GPU AMD RDNA2 będzie obsługiwać ray tracing

Samsung potwierdza, że ​​jego nowy SoC Exynos SoC z GPU AMD RDNA2 będzie obsługiwać ray tracing

Nadchodzący flagowy SoC Samsunga dla serii Galaxy S i A 2022 będzie wyposażony w akcelerację ray tracingu. To nie lada osiągnięcie, ponieważ wiemy, jak wymagająca jest to technologia dla pecetowych kart graficznych. 

AMD i Samsung ogłosiły partnerstwo już jakiś czas temu, jego celem jest dostarczenie grafiki Radeon do urządzeń mobilnych pokroju smartfonów i tabletów. Samsung Exynos nowej generacji, autorski układ System on a Chip, będzie wyposażony w podsystem graficzny oparty na architekturze RDNA2, co Czerwoni zdradzili już w połowie roku podczas targów Computex. 

Nadchodzący flagowy SoC Samsunga dla serii Galaxy S i A 2022 będzie wyposażony w akcelerację ray tracingu.

Samsung potwierdza, że ​​jego nowy SoC Exynos SoC z GPU AMD RDNA2 będzie obsługiwać ray tracing

Teraz na Weibo (chińskiej platformie medialnej) oficjalne konto Samsung Exynos potwierdziło, że Exynos nowej generacji będzie obsługiwał technologię ray tracingu. To prawdopodobnie oznacza, że ​​chip będzie do pewnego stopnia zdolny do sprzętowej akceleracji ray tracingu. Podobno procesor graficzny RDNA2 w Exynos 2200 ma zawierać 384 procesory strumieniowe, co oznacza 6 jednostek obliczeniowych z 6 Ray Acceleratorami, oczywiście zakładając, że projekt jest podobny do samodzielnych procesorów graficznych dla komputerów stacjonarnych i mobilnej implementacji tej architektury.

Oczekuje się, że Exynos 2200 o nazwie kodowej „Pamir” będzie 8-rdzeniowym układem z 1 wysokowydajnym rdzeniem, 3 rdzeniami średniej wielkości i 4 rdzeniami o wysokiej efektywności energetycznej. Jego zintegrowane GPU RDNA2 nosi podobno nazwę kodową Voyager. Zdjęcie udostępnione przez Samsunga ma jedynie charakter poglądowy (pobrano je z internetowej bazy zdjęć), gdyż Ray Tracing z pewnością nie dodaje do scen płonących samochodów.

Czekamy więc na oficjalną zapowiedź pierwszego mobilnego SoC ze wsparciem dla śledzenia promieni w czasie rzeczywistym. Zapewne na smartfony, które zrobią z niego użytek, przyjdzie nam jednak poczekać do przyszłego roku. Z dotychczasowych przecieków wnioskować można, że wydajność graficzna tego procesora mobilnego jest naprawdę przełomowa, ale CPU może nie być najlepsze. Plotki te bazowały jednak na wczesnych wersjach i ostatecznie wiele może jeszcze ulec poprawie.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung potwierdza, że ​​jego nowy SoC Exynos SoC z GPU AMD RDNA2 będzie obsługiwać ray tracing

 0