Samsung Exynos 2200 - proces 4 nm LPP i układ graficzny AMD Voyager na pokładzie

Samsung Exynos 2200 - proces 4 nm LPP i układ graficzny AMD Voyager na pokładzie

Nowe doniesienia od cieszącego się dobrą reputacją źródła przecieków, jakim bez wątpienia jest Ice Universe, ujawniają sporo istotnych informacji na temat nadchodzącego flagowego SoC od Samsunga. Nowy układ Koreańczyków, który prawdopodobnie będzie znany jako Exynos 2200, zostanie zbudowany w procesie 4 nm.

Układ będzie rzekomo oparty na technologii Samsunga 4LPP (4nm Low Power Plus), o której w chwili obecnej jeszcze niewiele wiadomo, poza tym, że przyniesie niewielkie poprawy w stosunku do procesu 5 nm FinFET, który został zastosowany w Exynos 2100. Technologia 4 nm od Samsunga będzie pierwszą implementacją struktury MBCFETTM nowej generacji (Multi Bridge Channel FET) i według firmy wykorzystuje technologię GAAFET (Gate All Around FET), aby przezwyciężyć ograniczenia wydajności i skalowania fizycznego architektury FinFET. Nadchodzący SoC Qualcomm klasy premium - Snapdragon 895, będzie rzekomo również produkowany przez Samsunga przy użyciu tego samego procesu.

Exynox 2200 będzie rzekomo oparty na technologii Samsunga 4LPP. NA pokładzie znajdzie się układ graficzny AMD, którego nazwa kodowa to Voyager.

Ice Universe twierdzi, że układ Exynos 2200 nosi nazwę kodową "Pamir", a jego GPU, który powstało we współpracy z AMD, jest wewnętrznie znane jako "Voyager". Procesor graficzny będzie wyposażony w technologię AMD RDNA 2, a Samsung ma oficjalnie zapowiedzieć nowego Exynosa jeszcze w tym miesiącu. Niestety może minąć trochę czasu, zanim zobaczymy nowy układ w akcji, ponieważ pierwsze urządzenie napędzane Exynosem 2200 ma pojawić się dopiero w styczniu 2022 roku.

 Exynos 2200 zniszczy konkurencję? Procesor Samsunga ma być lepszy od Snapdragona 895

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, głównym rdzeniem będzie nowy Arm Cortex X2. Układ będzie trzymał się konfiguracji z podziałem na 3 rodzaje rdzeni z jednym głównym - najwydajniejszym. Wraz z Exynosem 2100 Samsung porzucił niestandardowe rdzenie, przechodząc na projekty Arm, a teraz nowy procesor graficzny ma zrównać Koreańczków z produktami Apple napędzanymi układami Bionic.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung Exynos 2200 - proces 4 nm LPP i układ graficzny AMD Voyager na pokładzie

 0