Samsung prezentuje swoje plany litograficzne. 1.4 nm proces do 2027 roku

Samsung prezentuje swoje plany litograficzne. 1.4 nm proces do 2027 roku

Podczas Samsung Foundry Forum 2022 firma ujawniła plany odnośnie procesów produkcyjnych procesorów w różnych urządzeniach. Prezentacja nakreśliła plan kolejnych pięciu lat działania, dając entuzjastom okazję spojrzenia w niedaleką przyszłość.

Samsung od dawna jest jednym z wiodących producentów półprzewodników i procesorów, jako pierwszy zaczął produkcję 3 nm chipów dla swoich urządzeń mobilnych. Firma pokonała swojego największego rywala, TSMC, w wyścigu do 3 nm litografii, co z pewnością jest sporym wyczynem nawet dla takiego giganta.

Samsung ujawnił plany odnośnie swoich litografii. Gigant szykuje 1.4 nm proces, który ma być dostępny w 2027 roku.

Samsung prezentuje swoje plany litograficzne. 1.4 nm proces do 2027 roku

Każdego roku Samsung organizuje wydarzenie Foundry Forum, na którym przedstawia plany i harmonogramy dla wielu urządzeń Samsung i współpracy z innymi firmami. W tym roku Koreańczycy skoncentrowali się na własnych procesorach i ich kurczących się rozmiarach w ramach kolejnych litografii. Traktować można to jako odpowiedź na poczynania konkurencji, gdyż TSMC ujawniło niedawno, że chce rozpocząć masową produkcję 2 nm chipów do końca 2025 r. Samsung postanowił więc przedstawić swój harmonogram do 2027 r.

Wynika z niego, że w przyszłym roku Samsung planuje wprowadzić zaktualizowaną 3 nm litografię „drugiej generacji”. Dyrektor generalny Samsung Foundry, Siyoung Choi, twierdzi, że ten będzie zawierał o 20 procent mniejsze tranzystory, co pozwoli na lepszą wydajność energetyczną w urządzeniach korzystających z technologii Samsunga.

Dalej Samsung planuje ulepszyć projekt swojego 2 nm procesu, który ma trafić do masowej produkcji w 2025 roku. Jego celem jest zwiększenie wydajności poprzez przeniesienie zasilania na tył chipu. Intel spodziewa się, że do 2024 r. w niektórych swoich procesorach wprowadzi podobną funkcję o nazwie PowerVia.

Ostatnim punktem ujawnionego planu było ogłoszenie nadchodzącej litografii 1.4 nm, która ma być dostępna w 2027 roku. Prezentacja nie obejmowała konkretów dla tych chipów, ale mówimy przecież o pięcioletnich planach, które mogą ulec zmianie. Jednak obserwowanie kurczących się chipów, powoli zbliżających się do jeszcze mniejszego zakresu pikometrów, jest niezwykle ekscytujące. Kto jako pierwszy to osiągnie? Czas pokaże, ale na pewno nie możemy się doczekać.

Samsung spodziewa się, że ponad 50 procent popytu na jego chipy będzie pochodzić z rynku motoryzacyjnego, HPC, IoT i 5G. Obecnie produkuje układy 28 nm eNVM dla klientów z branży motoryzacyjnej, ale ma nadzieję, że wkrótce zmniejszy ten proces do 14 nm eNVM i następnie do 8 nm eNVM.

Samsung prezentuje swoje plany litograficzne. 1.4 nm proces do 2027 roku

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung prezentuje swoje plany litograficzne. 1.4 nm proces do 2027 roku

 0