Samsung wyprzedza TSMC i rozpoczyna produkcję pierwszych 3 nm układów

Samsung wyprzedza TSMC i rozpoczyna produkcję pierwszych 3 nm układów

Samsung rozpoczął produkcję chipów 3 nm, wyprzedzając tym samym konkurencyjnego i największego producenta chipów TSMC. Oczekuje się, że 3 nm proces TSMC wejdzie do masowej produkcji dopiero w nadchodzących miesiącach 2022 roku.

Samsung twierdzi, że nowy proces technologiczny jest o 45 procent bardziej energooszczędny niż poprzednia litografia, czyli 5 nm, ma o 23 procent wyższą wydajność i o 16 procent mniejszą powierzchnię. Firma jest przekonana, że w przyszłości 3 nm proces drugiej generacji może zmniejszyć zużycie energii i rozmiar odpowiednio o 50 i 35 procent oraz zwiększyć wydajność o 30 procent.

Samsung twierdzi, że nowy proces technologiczny jest o 45 procent bardziej energooszczędny niż poprzednia litografia.

Ogłoszenie produkcji 3 nm litografii jest kluczowe dla Samsunga, aby konkurować z TSMC, który dominuje na rynku produkcji chipów kontraktowych i jest producentem układów m.in. Apple dla swoich iPhone'ów, iPadów, MacBooków i Maców. Jednak Bloomberg donosi, że Samsung prawdopodobnie nie będzie w stanie odebrać udziału w rynku TSMC, dopóki nie udowodni, że opłacalność nowego 3 nm procesu jest konkurencyjna w stosunku do tego, co oferuje lider rynku.

Samsung twierdzi, że początkowo 3 nm chipy będą produkowane do zastosowań o „wysokiej wydajności i niskim poborze mocy”, ale te w końcu trafią też na urządzenia mobilne. Jak zauważa Bloomberg, układy scalone będą na razie produkowane w Korei Południowej, początkowo w zakładach w Hwaseong, a następnie w Pyeongtaek. Nadchodząca fabryka chipów firmy w Teksasie, która według wczesnych raportów może ostatecznie być w stanie produkować chipy 3 nm, ma rozpocząć masową produkcję dopiero w 2024 roku.

Lokalizacja produkcji chipów znalazła się pod ogromną presją w wyniku niedawnego globalnego niedoboru chipów, a Stany Zjednoczone, Europa i Chiny rywalizowały o to, aby producenci produkowali więcej chipów u nich, chcąc zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości. Są już ku temu poczynione konkretne ruchy, ale zanim powstaną nowe fabryki, które rozpoczną masową produkcję, upłynie jeszcze trochę wody w Wiśle. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung wyprzedza TSMC i rozpoczyna produkcję pierwszych 3 nm układów

 0