Samsung zaprezentował moduł RAM DDR5-7200 o pojemności aż 512 GB

Samsung zaprezentował moduł RAM DDR5-7200 o pojemności aż 512 GB

Podobnie jak inni producenci pamięci RAM, Samsung nie spodziewa się, że DDR5 stanie się standardem przed 2023 rokiem. W międzyczasie południowokoreańska tworzy moduły DDR5-7200 dla centrum danych o niezwykłej pojemności.

W trakcie konferencji Hot Chips Samsung postanowił pochwalić się specjalnym modułem pamięci DDR5 o łącznej pojemności ponad 512 gigabajtów. To naturalna ewolucja obecnych modułów DDR4, które osiągają do 256 gigabajtów, choć firma musiała pokonać wiele przeszkód, aby stworzyć taki moduł. RAM klasy DDR5-7200 został po raz pierwszy ogłoszony w marcu, a układy pamięci są wykonane przy użyciu procesu High-K Metal Gate (HKMG), który zmniejsza wycieki i przesuwa granice tego, co może osiągnąć DRAM pod względem wydajności. Po raz pierwszy wykorzystano tę technologię dla DRAM, chociaż producenci procesorów, tacy jak Intel, stosują ją od 2007 roku, kiedy to gigant z Santa Clara zastosował to rozwiązanie w swoich procesorach Penryn Core 2.

Samsung postanowił pochwalić się specjalnym modułem pamięci DDR5 o łącznej pojemności ponad 512 gigabajtów.

Samsung zaprezentował moduł RAM DDR5-7200 o pojemności aż 512 GB

JEDEC nie ratyfikował jeszcze standardu DDR5-7200, a Samsung nie ujawnił opóźnień, z jakimi działa ten nowy moduł pamięci. Wiemy tylko, że będzie oferować o 40 procent wyższą wydajność w porównaniu z poprzednią pamięcią Samsung DDR4 RDIMM przy napięciu zaledwie 1,1 V. Skutkuje to 30-procentowym wzrostem wydajności energetycznej, w dużej mierze dzięki zintegrowanemu układowi zarządzania energią (PMIC) i znacznie ulepszonej magistrali DRAM.

Jeśli chodzi o konstrukcję, Samsung twierdzi, że układ posiada osiem kości DDR5 na mniejszej przestrzeni, niż potrzebowałoby tego tyle samo kości DDR4. Udało się to osiągnąć poprzez odchudzenie samych kości, a także połączenie TSV między nimi, co doprowadziło do znacznego zmniejszenia całkowitej wysokości pakietu krzemowego. Bardziej kompaktowy rozmiar skłonił firmę do poprawy możliwości chłodzenia przy niższej impedancji przepływu powietrza.

Samsung zaprezentował moduł RAM DDR5-7200 o pojemności aż 512 GB

Warto zauważyć, że ten moduł RAM jest przeznaczony na rynek serwerów i raczej nie zobaczymy tak monstrualnych rozmiarów (i drogich) pamięci w sklepach konsumenckich. Sygnalizuje jednak, że 64-gigabajtowe moduły są w drodze, zarówno dla konsumentów, którzy będą chcieli grać w gry z dysku RAM, jak i dla profesjonalistów, którzy potrzebują ich do komputerów klasy stacji roboczej.

Oczekuje się, że 512-gigabajtowy moduł DDR5-7200 Samsunga wejdzie do masowej produkcji pod koniec tego roku.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung zaprezentował moduł RAM DDR5-7200 o pojemności aż 512 GB

 0