Sony chce skończyć z handlem kluczami? Gry cyfrowe kupisz tylko na PS Store

Sony chce skończyć z handlem kluczami? Gry cyfrowe kupisz tylko na PS Store

Cyfrowa dystrybucja gier to domena nie tylko dostępnych na komputerach platform pokroju Steam, ale także konsol. Okazuje się jednak, że posiadacze PlayStation i Xbox wzorem braci z PC wolą kupować tytuły nie tylko bezpośrednio w sklepie producentów urządzeń, lecz także u zewnętrznych pośredników. Ten trend najwyraźniej nie spodobał się Sony, które jeśli wierzyć najnowszym informacjom, postanowiło raz na zawsze się z nim rozprawić. Japoński gigant miał wysłać notatkę do sklepu Gamestop, w której oświadczył, że nie będzie już dłużej przesyłał kodów cyfrowych potrzebnych do aktywacji gier na PlayStation. Dodatkowo Sony planuje dezaktywować te klucze, które do 1 kwietnia pozostają w posiadaniu sklepów. Wciąż w ofercie pozostaną kody aktywujące walutę w PS Store. Oczywiście pojawia się pytanie, co z osobami posiadającymi takowe kody na gry?

Wszystko wskazuje na to, że Sony będzie oferować cyfrowe wydania gier wyłącznie poprzez platformę PlayStation Store. 

Sony chce skończyć z handlem kluczami? Gry cyfrowe kupisz tylko na PS Store

Ostatecznie muszą zwrócić się do sprzedawcy z prośbą o zwrot pieniędzy lub wymiany tytułu na pudełkowe wydanie. Natomiast w przypadku pozostałej puli kluczy, sklepy zapewne wycofają je z dystrybucji i zdecydują się sprzedawać wydania na płytach. Tak czy inaczej, decyzja Sony oznacza, że po 1 kwietnia produkcje na konsolę PlayStation zakupimy wyłącznie poprzez platformę PS Store lub ostatecznie ich fizyczne kopie. Należy sobie zadać pytanie, czy przesłana notatka obejmuje wyłącznie Gamestop, czy również pozostałe sklepu pokroju Amazona? Wiele wskazuje na to, że tak. Powodem zmiany jest oczywista chęć nakłonienia klientów do robienia zakupów tylko na PlayStation Store, które chociaż generuje dla Japończyków ogromne przychody, to jak widzimy nadal są one niezbyt zadowalające.

Właściciele Xboxów mają więcej szczęścia, ponieważ Microsoft raczej nie planuje podążyć drogą rywala. Decyzja Sony, jeżeli rzeczywiście stanie się faktem, wywoła wśród fanów spore niezadowolenie. Nie da się bowiem ukryć, że klucze kupowane u zewnętrznych sprzedawców są często tańsze od cen proponowanych bezpośrednio przez twórców PlayStation. I chociaż na PS Network zdarzają się różnego rodzaju interesujące wyprzedaże, to niestety nie są codziennością. Jakbyśmy nie lubili licznych gier udostępnianych na wyłączność japońskiej konsoli, tym razem popularne przedsiębiorstwo może popełnić spory błąd.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sony chce skończyć z handlem kluczami? Gry cyfrowe kupisz tylko na PS Store

 0