Sony opatentowało panele dla PlayStation 5, żeby nikt nie mógł ich sprzedawać bez licencji

Sony opatentowało panele dla PlayStation 5, żeby nikt nie mógł ich sprzedawać bez licencji

Kiedy okazało się, że Sony opracowało PlayStation 5 z możliwością zdejmowania paneli, było wiadome, że użytkownicy będą poszukiwać opcji zastąpieniach ich niestandardowymi wersjami. Sony jednak właśnie odcięło firmy zewnętrzne od możliwości dostawy takich produktów, jednocześnie wysyłając prawników przeciw obecnym producentom paneli.

Krótko po ujawnieniu konsoli PlayStation 5 i jej konstrukcji, firmy zewnętrzne rozpoczęły tworzenie akcesoriów, które byłyby kompatybilne z systemem. Sony zaprojektowało konsolę z bocznymi płytami, które były gotowe do personalizacji - każdy użytkownik mógł łatwo zdjąć i zastąpił osłony, personalizując swój sprzęt. Nie wiadomo jednak, czy faktycznie taki od początku był zamysł Sony. Firmy zewnętrzne szybko jednak upatrzyły okazję do zarobku i wykorzystały tworzące się zapotrzebowanie, dostarczając panele boczne o różnych kolorach i wzorach.

Sony uzyskało patent na panele boczne do PS5. Producent może teraz udzielać licencji firmom zewnętrznym, a dotychczasowi producenci muszą zaprzestać sprzedaży.

Wkrótce po premierze firmy takie jak PlateStation5 i DBrand otrzymały od Sony żądania zaprzestania działalności. Producent argumentował, że Sony jest właścicielem projektu PlayStation 5 i jako jedyne posiada prawa do sprzedaży takiego produktu. Mimo że firma nie miała jeszcze przyznanego patentu (chociaż był w toku), siła Sony była na tyle duża, by przekonać te firmy do zaprzestania produkcji.

Teraz sytuacja znów się zmieniła, bo Sony w końcu utrzymało patent na projekt, choć zajęło to aż 376 dni. Oznacza to, że Sony jest teraz oficjalnie jedyną firmą, która może sprzedawać panele boczne do PlayStation 5 przez następnych 15 lat. Oczywiście Sony może udzielać licencji na prawa do produkcji stronom trzecim, choć będzie to wymagać od nich uiszczenia opłaty – i najprawdopodobniej na to właśnie liczy Sony. Jest wysoce prawdopodobne, że wkrótce zobaczymy wysyp paneli do PS5, jednak tym razem droższych i licencjonowanych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sony opatentowało panele dla PlayStation 5, żeby nikt nie mógł ich sprzedawać bez licencji

 0