Square Enix sprzedaje studia deweloperskie. Firma pozbywa się serii Tomb Raider i Deus Ex

Square Enix sprzedaje studia deweloperskie. Firma pozbywa się serii Tomb Raider i Deus Ex

W branży gier byliśmy świadkami dużych przejęć dokonanych przez Microsoft, do którego trafiła m.in. Bethesda Softworks, a potem także Activision Blizzard. Kolejnym łupem, chociaż nie giganta z Redmond padły studia deweloperskie Square Enix.

Square Enix ogłosił sprzedaż studiów deweloperskich Crystal Dynamics, Eidos Montreal i Square Enix Montreal oraz praw do takich marek jak Tomb Raider, Deus Ex, Thief i Legacy of Kain. Nowym właścicielem podmiotów stanie się Embracer Group, który uzyskał już prawa do 50 gier opracowanych przez przytoczone zespoły. Z drugiej strony Square Enix zachowa prawa do serii Life is Strange oraz Just Cause. Pod skrzydłami nowego właściciela znajdzie się około 1100 pracowników. Sprzedaż ma zostać domknięta we wrześniu bieżącego roku. Square Enix zażądał za studia deweloperskie 300 milionów dolarów amerykańskich. Kwota transakcji może zaskakiwać, bo jak na dzisiejsze standardy nie jest szczególnie wysoka.

Square Enix sprzedaje Crystal Dynamics, Eidos Montreal i Square Enix Montreal, a także prawa do serii Tomb Raider, Deus Ex, Thief i Legacy of Kain za 300 mln dolarów.

Sony kupiło Bungie i jego franczyzę Destiny za 3,6 miliarda dolarów, z kolei Microsoft wyłożył na ZeniMax Media 7,5 mld USD. Embracer Group nabył Gearbox za 1,3 mld dolarów. Daniel Ahmad, starszy analityk Niko Partners stwierdził, że studia, których pozbywa się japoński wydawca, nie przyniosły oczekiwanych wyników finansowych, zaś za największy wzrost firmy odpowiadają gry na platformy mobilne i z gatunku MMO. W lutym Square Enix ogłosił, że Guardians of the Galaxy od Eidos Montreal nie spełnił pokładanej w nim nadziei i uważa się go wręcz za komercyjną katastrofę. Tytuł jakiś czas temu trafił do usługi Xbox Game Pass.

Yosuke Matsuda prezes Square Enix zdradził, że celem sprzedaży jest dostosowanie się do obecnych realiów branży. Chodzi o bardziej efektywną relokację zasobów, dzięki czemu zwiększą się wartości korporacyjne oraz rozwój kluczowych obszarów spółki w segmencie rozrywki cyfrowej. Nie należy zapominać o chęci wejścia przedsiębiorstwa w rynek NFT i blockchain, co nie spodobało się graczom. NFT pozostaje pod ostrzałem społeczeństwa, a jego orędownikiem pozostaje Ubisoft, który uruchomił nawet specjalną platformę.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Square Enix sprzedaje studia deweloperskie. Firma pozbywa się serii Tomb Raider i Deus Ex

 0