Światowy rynek PC wzrasta pomimo problemów z dostawami. W USA odnotowano jednak spadki

Światowy rynek PC wzrasta pomimo problemów z dostawami. W USA odnotowano jednak spadki

Pandemia przyspieszyła wprowadzanie wielu rozwiązań elektronicznych w domach, a rynek komputerów PC był jedną z kategorii, która doświadczyła gwałtownego wzrostu w tym okresie.  Rynek PC wykazuje wzrost i to pomimo problemów z łańcuchami dostaw.

Zgodnie z raportem IDC, światowe dostawy komputerów PC, w tym komputerów stacjonarnych, notebooków i stacji roboczych, osiągnęły w trzecim kwartale 2021 r. 86,7 mln sztuk. Oznacza to wzrost o 3,9 proc. w porównaniu z 2020 r., a także szósty kwartał z rzędu, w którym rynek komputerów PC urósł. Sytuacja nie dotyczy jednak USA, gdzie problemy z dostawami są szczególnie dotkliwe. "Wąskie gardło łańcuchów dostaw i ciągłe wyzwania logistyczne doprowadziły amerykański rynek komputerów PC do pierwszego kwartału spadku dostaw od początku pandemii" - powiedział Neha Mahajan, starszy analityk ds. badań IDC. "Po roku gorączkowych zakupów spowodowanych przejściem na pracę zdalną i naukę, nastąpiło również względne spowolnienie wydatków na komputery PC, co spowodowało pewne złagodzenie dzisiejszego amerykańskiego rynku komputerów PC. Jednak podaż wyraźnie pozostaje w tyle za popytem w kluczowych segmentach z zapasami wciąż poniżej normalnego poziomu".

Pomimo problemów z dostawami rynek PC prężnie się rozwija. Dell jest jednym z producentów, którzy byli niewrażliwi na niedobory, odnotowując wzrost o 26,6%.

Dell Technologies był jednym z producentów komputerów osobistych, których nie dotknęła sytuacja z niedoborami. Firma  zwiększyła dostawy o 26,6 procent w trzecim kwartale, wysyłając 15,18 miliona urządzeń. Apple odnotowało wzrost o 9,9 procent dostarczając 7,645 milionów komputerów Mac. Dostawy Lenovo wzrosły o 3,1 procent, a tajwańskie firmy Asus i Acer wykazują wzrost o 3,6 procent i 1,4 procent. Zdecydowanie gorzej radzi sobie HP tracąc 5,8 procent.

Zamknięcie w domach i liczne ograniczenia, spowodowały, że dostawy komputerów osobistych w 2020 r. osiągnęły poziom wzrostu niespotykany od 2010 r. Jednak niedobór półprzewodników wpłynął na ceny komponentów, nieuchronnie zmniejszając sprzedaż w branży komputerowej. Niestety pomimo zwiększającej się podaży, ceny wcale nie spadają, a analitycy przewidują, że poprawę sytuacji może zobaczymy... za rok.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Światowy rynek PC wzrasta pomimo problemów z dostawami. W USA odnotowano jednak spadki

 0