Sztuczna inteligencja pomogła opracować ponad 100 chipów. Skynet coraz bliżej?

Sztuczna inteligencja pomogła opracować ponad 100 chipów. Skynet coraz bliżej?

Platformy oparte na sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, Google Bard i nowy Bing od Microsoftu, przyciągają ostatnio mnóstwo uwagi, ale nie jest to jedyna dziedzina, w której sztuczna inteligencja robi wielkie postępy.

Synopsys, firma zajmująca się automatyzacją projektowania układów elektronicznych, ujawniło niedawno, że klienci pracujący z jej Synopsys DSO.ai (Design Space Optimization AI) stworzyli 100 komercyjnych projektów chipów w wielu różnych dziedzinach i litografiach.

Synopsys ujawniło, że jego klienci stworzyli 100 komercyjnych projektów chipów w wielu litografiach i do różnych zastosowań.

Sztuczna inteligencja pomogła opracować ponad 100 chipów. Skynet coraz bliżej?

Jeden klient, STMicroelectronics, osiągnął pierwszy w historii komercyjny projekt typu tape-out (końcowy wynik procesu projektowania układów scalonych przed wysłaniem ich do produkcji) przy użyciu sztucznej inteligencji w chmurze (w tym przypadku Microsoft Azure). Według Philippe'a d'Audigiera, dyrektora ds. projektowania sprzętu SoC w firmie STMicroelectronics, dzięki temu system zwiększył moc, wydajność i produktywność eksploracji obszaru (PPA) ponad trzykrotnie.

Junhyun Chun, szef SoC w SK Hynix, powiedział, że system projektowy Synopsys zapewnił 15-procentową redukcję powierzchni komórek i 5-procentowe zmniejszenie matrycy w ich niedawnym projekcie. „Synopsys DSO.ai zapewnia ogromną wydajność zespołu projektowego, dając naszym inżynierom więcej czasu na tworzenie zróżnicowanych funkcji dla naszych produktów nowej generacji” — dodał Chun.

Według firmy Synopsys klienci odnotowują średnio ponad 3-krotny wzrost wydajności, do 25 procent niższe całkowite zużycie energii i znaczne zmniejszenie rozmiaru matrycy, a wszystko to przy mniejszym zużyciu zasobów. Wykorzystanie Synopsys DSO.ai automatyzuje również wiele podrzędnych zadań, pozwalając ludziom koncentrować się na innych zadaniach.

Jean Boufarhat, wiceprezes ds. inżynierii w zespołach sprzętu i infrastruktury platformy Azure w Microsofcie, powiedział, że są zaangażowani w demokratyzację projektowania zaawansowanych chipów, więc hostowanie systemu projektowego Synopsys DSO.ai na platformie Azure było naturalnym posunięciem.

Sztuczna inteligencja, która tworzy zabawne obrazy lub odpowiada na pytania to jedno, ale posiadanie sprzętu do projektowania sztucznej inteligencji to zupełnie inna para kaloszy. Co się stanie, jeśli coś zaprojektowanego przez system sztucznej inteligencji ulegnie awarii i spowoduje obrażenia lub śmierć? Kogo w takiej sytuacji będziemy obwiniać? Co gorsza, co się stanie, jeśli sztuczna inteligencja zacznie projektować backdoory lub faktycznie stanie się świadoma? Taki scenariusz jeszcze niedawno wydawał się science-fiction, ale obecnie coraz więcej specjalistów alarmuje, że jesteśmy coraz bliżej scenariusza Skynetu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sztuczna inteligencja pomogła opracować ponad 100 chipów. Skynet coraz bliżej?

 0