Tiny11 core zmniejsza rozmiar Windows 11 do zaledwie 3,3 GB

Tiny11 core zmniejsza rozmiar Windows 11 do zaledwie 3,3 GB

@NTDEV_, twórca zmodyfikowanych obrazów systemu Windows, wypuścił najnowszy dodatek do rodziny tiny10 i tiny11. Podstawowy projekt tiny11 „zawiera wszystko, co kochasz w systemie Windows” w jeszcze mniejszym pakiecie. Jeśli „zwykły” tiny11 był dla Was za duży lub wymagający, dostępny jest tiny11 core z jego ISO ważącym tylko 2 GB i całą instalacją wymagającą odrobinę więcej niż 3 GB przestrzeni dyskowej.

Oczywiście nie da się uczynić Windowsa 11, który normalnie waży 17 GB, lżejszym bez znaczących wyrzeczeń. Według dewelopera projekt wymagał dużych zmian w Windows Component Store, Windows Defender, Microsoft Edge, Windows Update i nie tylko. W rezultacie system operacyjny nie ma wbudowanego programu antywirusowego ani przeglądarki, a także nie może instalować aktualizacji (próba otwarcia usługi Windows Update zakończy się awarią aplikacji Ustawienia). Poza tym nie ma sterowników sieciowych, więc warto przygotować je wcześniej (przydałby się niedawno wprowadzony przycisk instalacji sterownika sieciowego podczas OOBE).

Jeśli „zwykły” tiny11 był dla Was za duży, Windows 11 w wersji tiny11 core wymaga nieco więcej niż 3 GB przestrzeni dyskowej.

Pomimo niewielkich rozmiarów tiny11 core nadal umożliwia instalowanie aplikacji ze sklepu Microsoft Store lub innych źródeł, zapewniając działający system operacyjny. Poniżej możecie zobaczyć tę modyfikację w akcji:

Tiny11 core nie ma na celu zastąpienia poprzednich wydań tiny11, nie mówiąc już o instalacji standardowej. Zamiast tego ma na celu zapewnienie „szybkiego i brudnego środowiska do testowania” aplikacji lub sterowników na maszynie wirtualnej bez pobierania większych obrazów i marnowania dziesiątek gigabajtów miejsca na dysku. Dlatego zdecydowanie nie zalecamy używania go na komputerze, z którego korzystacie na co dzień.

Zainteresowani 2 GB ISO opartym na systemie Windows 11 Professional w wersji 23H2 (kompilacja 22631.2361), mogą pobrać tiny11 core beta 1 z Internet Archive i podzielić się swoją opinią z twórcą modyfikacji. Przypominamy, że zmodyfikowane obrazy systemu Windows 11 nadal wymagają aktywacji przy użyciu oryginalnego klucza systemu Windows 10 lub 11. Stare klucze Windows 7 i 8.1 już nie działają.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tiny11 core zmniejsza rozmiar Windows 11 do zaledwie 3,3 GB

 0