TSMC ma problemy z procesem 3 nm i może nie zdążyć na premierę iPhone'ów 14

TSMC ma problemy z procesem 3 nm i może nie zdążyć na premierę iPhone'ów 14

Apple chce odejść całkowicie od procesorów Intela w komputerach Mac i polegać jedynie na własnych układach opartych o architekturę Arm. Zacieśnia to jeszcze bardziej relacje Apple z tajwańskim TSMC, które produkuje la Cupertino również procesory Bionic dla iPhone'ów. Relacje te jednak mogą nieco ostygnąć, bo TSMC ma rzekomo problemy z produkcją procesorów dla przyszłych modeli smartfonów.

Według nowych doniesień TSMC ma problemy z produkcją procesorów w procesie 3 nm dla przyszłorocznej linii iPhone'a 14. W tym momencie TSMC jest w trakcie przejścia na technologię procesu 3 nm i szacuje się, że zrealizowano dopiero połowę zakładanych prac. Obecna seria iPhone'ów 13 oferuje najnowszy chip A15 Bionic, który jest oparty na procesie 5 nm, jednak A16 Bionic dla iPhone'ów 14 miał przeskoczyć na bardziej zaawansowaną technologię, co pozwoliłyby zużywać mniej energii, zapewniając jednocześnie dłuższy czas pracy na baterii bez konieczności zwiększania rozmiaru urządzenia. Raport. wskazuje jednak, że przejście z 5 nm na 3 nm nie nastąpi na czas w przypadku iPhone'ów 14.

TSMC może mieć problem z uruchomieniem procesu 3 nm, by zdążyć z produkcją przyszłorocznych iPhone'ów. Doniesienia sugerują, że A16 Bionic będzie kolejnym układem 5 nm.

"Wynikiem zmagań TSMC jest fakt, że procesor iPhone'a utknął w tym samym procesie produkcji przez 3 następujące po sobie lata, wliczając w to przyszły rok, co wydarza się  po raz pierwszy w historii" - twierdzi The Information. "To z kolei może spowodować, że niektórzy klienci odłożą modernizację swoich urządzeń na kolejny rok i dadzą konkurentom Apple trochę więcej czasu na nadrobienie zaległości".

 TSMC podonosi ceny nawet o 20% wszystkim oprócz... Apple. Ceny iPhone'ów nie wzrosną?

Jeśli TSMC faktycznie ma problemy, to Apple zapewne ponownie wykorzysta układy 5 nm w przyszłym roku. TSMC będzie jednak starało się nie zaburzać mocno harmonogramu, by dalej wyprzedzać konkurencję. TSMC i Apple współpracują ze sobą od lat i obie firmy są w pewnym stopniu od siebie zależne. Nie wiadomo czy sytuacja wpłynie na te relacje, jednak TSMC musi mocno uważać na rosnącą konkurencję ze strony Intela i Samsunga, a każdy z nich ma ambicje wskoczyć na stołek lidera w branży.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC ma problemy z procesem 3 nm i może nie zdążyć na premierę iPhone'ów 14

 0