TSMC planuje ogromną inwestycję w Europie. Gdzie powstanie nowa fabryka?

TSMC planuje ogromną inwestycję w Europie. Gdzie powstanie nowa fabryka?

TSMC dotąd nie było zbyt chętne do budowy fabryk produkcyjnych poza swoim krajem, choć posiada m.in. placówki w Chinach, które produkują chipy na potrzeby tamtejszego rynku. Jednak w obliczu ciągłych niedoborów chipów i kruchego łańcucha dostaw, firma planuje teraz globalną ekspansję, która obejmuje USA, Japonię, a być może nawet Niemcy.

TSMC planuje w ciągu najbliższych trzech lat wydać nie mniej niż 100 miliardów dolarów na zwiększenie mocy produkcyjnych i budowę większej liczby obiektów badawczo-rozwojowych. Głównym powodem tak dużych inwestycji są ciągłe niedobory półprzewodników, które mają objąć nawet 2023 rok. Rozwój technologii oraz rozwój konkurencji również wymusza na TSMC ulepszenie infrastruktury. Wszystko to jest również efektem pandemii, która wywołała lawinowy wzrost zapotrzebowania na sprzęt elektroniczny, a przejście na pracę zdalną i naukę doprowadziło do pierwszego od lat wzrostu na rynku komputerów PC.

TSMC planuje wybudować nowe fabryki w strategicznych miejscach na całym świecie. Oprócz USA i Japonii, tajwański gigant chce postawić fabrykę w Niemczech, co ma zapewnić Unii Europejskiej strategiczną autonomię i zmniejszenie podatności na zakłócenia w łańcuchu dostaw.

TSMC jest tutaj oczywiście jedną z firm, które mocno się wzbogaciły na tym nagłym wzroście popytu. Fabryki nie nadążają z produkcją, a zaległości w dostawach wzrastają. Na niekorzyść działały jednak warunki atmosferyczne w postaci poważnej suszy i braków wody w Tajwanie, co pogłębiało problemy logistyczne i produkcyjne, w tej i tak ciężkiej już sytuacji. Suma tych wydarzeń skłoniła TSMC do zróżnicowania miejsc produkcyjnych i poszukiwanie nowych lokalizacji w USA i UE.

 Amerykanie protestują przeciw rozbudowie fabryk TSMC w Chinach

Według Nikkei, TSMC skupia się na swojej pierwszej fabryce w UE, która ma powstać w Niemczech i obecnie prowadzi rozmowy z kilkoma lokalnymi firmami na temat możliwości realizacji takiego projektu. Prezes TSMC, Mark Liu, mówi, że rozmowy są na wczesnym etapie, więc firma musi jeszcze zdecydować, czy jest to idealne miejsce do rozpoczęcia budowy. Ostatecznie będzie to zależeć od lokalnego łańcucha dostaw, potrzeb klientów TSMC oraz całkowitego kosztu budowy i eksploatacji fabryk. Budowa europejskiej placówki wpisuje się w program pozyskania autonomii strategicznej, w celu zmniejszenia podatności Unii Europejskiej na zakłócenia łańcucha dostaw poza jej granicami.

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC planuje ogromną inwestycję w Europie. Gdzie powstanie nowa fabryka?

 0