Elon Musk rozwiązał umowę przejęcia Twittera, ale sprawa na tym się nie kończy, ponieważ platforma społecznościowa zgodnie z zapowiedzią pozwała miliardera a sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Tym samym saga z niedoszłym kupnem serwisu nadal trwa.
Elon Musk postanowił wycofać się z kupna wszystkich akcji Twittera za 44 miliardy dolarów amerykańskich, z powodu jak podaje sam zainteresowany braku wiarygodnych informacji dotyczących liczby fałszywych kont na platformie. Przypomnijmy, iż serwis utrzymuje, że poziom takich profili nie przekracza 5%, czemu nie wierzy szef Tesli oraz SpaceX. Twitter zapowiedział, że w przypadku fiaska transakcji wniesie sprawę do sądu i tak też zrobił. "Musk odmawia honorowania swoich zobowiązań wobec Twittera i jego akcjonariuszy, ponieważ umowa, którą podpisał, nie służy już jego osobistym interesom" – stwierdziła firma w pozwie złożonym dziś w Delaware Chancery Court. Dodano ponadto, że Elon Musk "myśli najwyraźniej, iż może zmienić zdanie, zniszczyć firmę, zakłócić jej działalność, zniszczyć akcjonariuszy i odejść".
Elon Musk został pozwany przez Twittera za odstąpienie od umowy kupna platformy.
Musk zgodził się kupić Twittera 25 kwietnia za 54,20 USD za akcję, z kolei oferta była wyższa o 30% niż ówczesna cena rynkowa firmy. Jednak od maja biznesmen zaczął wyrażać wątpliwości dotyczące liczby fałszywych profili na platformie, następnie wstrzymał proces przejęcia, aż w końcu rozwiązał umowę kupna. Akcje Twittera notowały spadek w obliczu publicznych komentarzy Muska i szerokiego załamania na rynku. Co ciekawe szef Tesli i SpaceX wycofał ofertę w zeszłym tygodniu, po czym akcje Twittera wzrosły o 4%, do 34 USD. Zerwanie umowy wiąże się z koniecznością wypłaty 1 miliarda dolarów. Ale Twitter twierdzi, że ma to zastosowanie tylko w określonych okolicznościach, a założyciel Tesli jest prawnie zobowiązany do sfinalizowania transakcji.
Prawnicy miliardera przytoczyli trzy powody zerwania umowy. Po pierwsze rzekome naruszenie punktu związanego z informacją i współpracą, istotne oraz niedokładne oświadczenia podane w dokumencie i nieprzestrzeganie umowy związanej ze zwolnieniem pracowników w tym kluczowego personelu. Musk ma 9,6% udziałów w Twitterze, które zgromadził wiosną zeszłego roku. Cóż zapowiada się długa sądowa batalia o pieniądze, pytanie kto wyjdzie z niej zwycięsko? Pod koniec 2021 roku z Twittera korzystało 217 milionów aktywnych użytkowników.
Zobacz także:
- GlobalFoundries ogłasza budowę kolejnej fabryki wafli krzemowych. Placówka powstanie w Europie
- Chiny wykorzystują AI i biometrię twarzy do określania lojalności wobec rządu
- GeForce RTX 4070 może oferować wydajność na poziomie GeForce'a RTX 3090 Ti
Pokaż / Dodaj komentarze do: Twitter pozywa Elona Muska za zerwanie umowy