Twórca konsoli Xbox przeprasza AMD za zdradę i przejście do Intela 20 lat temu. "To czysta polityka"

Twórca konsoli Xbox przeprasza AMD za zdradę i przejście do Intela 20 lat temu. "To czysta polityka"

Twórca pierwszego Xboxa, Seamus Blackley, przeprosił inżynierów AMD za podjętą w ostatniej chwili decyzję Microsoftu o rezygnacji z chipów AMD na rzecz Intela w konsoli do gier Xbox. Jak dodaje, nie miał na to żadnego wpływu.

Projektant konsoli ujawnił na Twitterze, że zmiana była wynikiem rozmowy telefonicznej między ówczesnym dyrektorem generalnym Microsoftu, Billem Gatesem, a ówczesnym dyrektorem generalnym Intela Andym Grovem. Decyzja o zdradzeniu AMD i przejściu na procesor Intel Pentium III zaskoczyła Blackleya i wszystkich innych. Inżynierowie AMD siedzieli nawet w pierwszym rzędzie, czekając na prezentację ostatecznej wersji, nad którą wspólnie pracowali.

Twórca pierwszego Xboxa przeprasza AMD za nagłą zmianę decyzji i przejście na procesory Pentium III. To decyzja Billa Gatesa, który dogadał się z CEO Intela, pomimo że to AMD aktywnie pomagało przy prototypach konsoli.

"Stałem tam na scenie z Billem G, a oni byli tam, w pierwszym rzędzie, wyglądając tak smutno. Nigdy tego nie zapomnę. Tak bardzo pomogli przy prototypach. Prototypy, na których dosłownie działały dema zapowiadające premierę NA SPRZĘCIE AMD", powiedział Blackley, dodając: "Czułem się jak osioł". Jaki był powód nagłej zmiany wykorzystywanego procesora? Wbrew pozorom nie chodziło ani o kwestie techniczne, ani o finanse. "Nie, jestem pewien. To czysta polityka" - dodał Blackley.

Ostatecznie procesory AMD trafiły do konsol Microsoftu, a sama firma zapewne już nie żywi urazy. Procesory firmy są teraz używane zarówno w konsolach Xbox Series X i Series S, jak i PlayStation 5. Firma dostarczyła nawet 8-rdzeniowy procesor AMD x86-64 Jaguar 1,6 GHz dla PS4 i zaimplementował 8-rdzeniowy APU AMD 1,75 GHz dla PS4 i Xbox One.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Twórca konsoli Xbox przeprasza AMD za zdradę i przejście do Intela 20 lat temu. "To czysta polityka"

 0