Udostępniono ostateczną wersję roboczą specyfikacji PCIe 6.0. Kiedy zadebiutuje nowy standard?

Udostępniono ostateczną wersję roboczą specyfikacji PCIe 6.0. Kiedy zadebiutuje nowy standard?

PCI Special Interest Group (PCI-SIG) opublikowała w zeszłym tygodniu projekt specyfikacji 0.9 dla PCIe 6.0, który będzie ostatecznym wariantem przed pełną wersją 1.0. Chociaż jest to duży krok naprzód, minie jeszcze sporo czasu, zanim PCIe 6.0 faktycznie trafi w ręce konsumentów.

PCI-SIG ogłosiło na swojej stronie internetowej, że osiągnęło ostatni krok przed opublikowaniem pełnej, finalnej specyfikacji dla producentów, aby rozpocząć produkcję sprzętu obsługującego PCIe 6.0. Specyfikacja w wersji 0.7 została wydana w listopadzie ubiegłego roku. Prezes PCI-SIG, Al Yanes, powiedział The Register, że ostateczna wersja 1.0 jest obecnie planowana na koniec tego roku lub na początek 2022 roku.

PCI Special Interest Group (PCI-SIG) opublikowała w zeszłym tygodniu projekt specyfikacji 0.9 dla PCIe 6.0, który będzie ostatecznym wariantem przed pełną wersją 1.0.

Udostępniono ostateczną wersję roboczą specyfikacji PCIe 6.0. Kiedy zadebiutuje nowy standard?

W komputerach konsumenckich PCIe to interfejs, który łączy pewne elementy hardware'u, takie jak karty graficzne, dyski SSD i inne komponenty, z płytami głównymi. Każda wersja PCIe ma większą przepustowość dla szybszych połączeń niż poprzednik. Nowy standard ma podwoić przepustowość PCIe 5.0, obiecując do 64 gigatransferów na sekundę i do 256 GB/s w konfiguracji x16. Obejmie również kodowanie oparte na jednostce sterującej przepływem (FLIT) i Low-latency Forward Error Correction (FEC). FEC będzie miał dodatkowe mechanizmy poprawiające efektywność przepustowości. Oczywiście, PCIe 6.0 będzie też wstecznie kompatybilny z poprzednimi generacjami.

Nawet gdy PCI-SIG wyda pełną specyfikację, wciąż zapewne upłynie jeszcze sporo wody Wiśle, zanim zobaczymy ten interfejs w sprzęcie konsumenckim, co zresztą przyznaje sam prezes PCI-SIG. „Zasadą jest to, że zazwyczaj widzimy produkty wykorzystujące najnowszą architekturę PCIe 12 do 18 miesięcy po ostatecznym wydaniu specyfikacji” - powiedział Yanes dla The Register.

Najnowsze procesory i karty graficzne firm takich jak AMD, Intel i NVIDIA dopiero zaczynają stosować PCIe 4.0, to samo dotyczy najnowszych dysków SSD. Specyfikacje PCIe 5.0 pojawiły się w 2019 roku, ale producenci sprzętu wciąż przygotowują się do aktualizacji wszystkich swoich produktów do tej generacji.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Udostępniono ostateczną wersję roboczą specyfikacji PCIe 6.0. Kiedy zadebiutuje nowy standard?

 0