Ujawniono koszty produkcji OnePlus 7 Pro. Czy cena flagowca jest za wysoka?

Ujawniono koszty produkcji OnePlus 7 Pro. Czy cena flagowca jest za wysoka?

OnePlus 7 Pro to jeden z najdroższych smartfonów dostępnych obecnie na rynku (w naszym kraju musimy zapłacić za niego ponad 3 tysiące złotych) i teoretycznie wydawać by się mogło, że koszty powstania jednego egzemplarza tego urządzenia również są wysokie. Sytuację rozjaśnia nieco zestawienie, jakie trafiło do sieci, które prezentuje wartości poszczególnych komponentów najnowszego flagowca OnePlus. Najdroższym elementem jest wyświetlacz AMOLED - kosztuje on producenta 80 dolarów. Na kolejnym miejscu uplasował się procesor Qualcomm Snapdragon 855 - 70 dolarów, a najtańszym podzespołem okazała się potrójna matryca za 27,29 dolarów. Reasumując, stworzenie pojedynczej kopii OnePlus 7 Pro pochłania z budżetu chińskiego przedsiębiorstwa 324,21 dolarów, co w przeliczeniu daje około 1230 złotych.

Koszt produkcji jednego egzemplarza OnePlus 7 Pro wynosi 324,21 dolarów.

Ujawniono koszty produkcji OnePlus 7 Pro. Czy cena flagowca jest za wysoka?

Z jednej strony kalkulacja jest prosta i brutalna dla OnePlus, ponieważ przytoczone sumy są sporo mniejsze względem kwoty, którą muszą wyłożyć przyszli posiadacze siódemki. Istnieje jednak druga strona medalu, a mianowicie zestawienie obejmuje wyłącznie wartość podzespołów czy koszt montażu i nie dotyczy pozostałych wydatków wliczając w to marketing, a także masę innych rzeczy takich jak rozwój dostępnego oprogramowania oraz wsparcie techniczne. Wydaje się więc, że cena telefonu jest jeszcze akceptowalna biorąc pod uwagę fakt, że niektórzy konkurenci mogą zawyżać marże do większych stawek. Istnieje za to inne pytanie — czy OnePlus 7 Pro to nadal opłacalne urządzenie? To oczywiście zależy od indywidualnej oceny oraz potrzeb konkretnego użytkownika.

Mimo wszystko na rynku nie brakuje równie atrakcyjnych, a tańszych propozycji np. Xiaomi Mi 9. Warto też podkreślić, że wyniki w rankingu AnTuTu potwierdzają wysoką wydajność OnePlus 7. Flagowiec Chińczyków zdobył łącznie 371,6 tys. i pozostając liderem zostawił za sobą smartfony pokroju Samsung Galaxy S10+ czy przytoczonego Mi 9 - w ostatnim przypadku różnica względem siódemki nie jest jednak duża, bo wynosi około 2 tysiące punktów. Ranking potwierdza także, iż Qualcomm Snapdragon 855 wygrywa rywalizację z należącym do Huawei układem Kirin 980.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ujawniono koszty produkcji OnePlus 7 Pro. Czy cena flagowca jest za wysoka?

 0