Układy Apple A16 Bionic będą dalej korzystać z procesu 5 nm od TSMC

Układy Apple A16 Bionic będą dalej korzystać z procesu 5 nm od TSMC

Wszystko wskazuje na to, że Apple w tym roku będzie zmuszone dalej korzystać z procesu 5 nm. Oznacza to, że A16 może nie oferować dużego przeskoku wydajnościowego i efektywnościowego względem A15.

Analityk Ming-Chi Kuo, który w sprawach związanych z Apple jest niemal nieomylny, ujawnił na Twitterze, że według jego informacji technologie 3 nm i 4 nm nie będą gotowe do masowej produkcji w fabrykach TSMC przed  2023 rokiem. Oznacza to, że układ A16, który znajdzie się na pokładzie nadchodzących iPhone'ów 14 wciąż będzie korzystać z procesu 5 nm. Kuo jest tego samego zdania co ShrimpApplePro  - inne źródło, które już wcześniej  informowało o pozostaniu przy procesie 5 nm.

Żaden producent w tym roku nie dostarczy chipów w procesie poniżej 5 nm. Oznacza to, że Apple będzie zmuszone korzystać z tej samej technologii przez 3 generacje układów SoC.

Jeśli Apple pozostanie przy obecnej technologii, to jest dość prawdopodobne, że przy przeskoku między generacjami nie będzie tak wielkiego wzrostu  wydajności  i efektywności energetycznej. Układ A15 zapewniał około 10% wzrost wydajności i efektywności w stosunku do A14, a oba chipy korzystają z procesu 5 nm. Nie wiadomo, czy uda się zachować poprawę osiągów na podobnym poziomie, bazując ciągle na  tym samym procesie technologicznym.

Apple jak dotąd nie wykorzystywało tego samego procesu przez trzy lata z rzędu,  zapewniając sobie przewagę nad konkurencją właśnie dzięki wczesnemu wykorzystywaniu nowych technologii. TSMC może mieć jednak  problemy technologiczne, co jest  niezależne od Apple. Inni producenci chipów raczej też nie dostarczą układów w procesie poniżej 5 nm w tym roku. Przełoży się to również na sytuację MacBook'ów Air, które zapewne będą dalej korzystać z układów M1. Nie jest wykluczone, że Apple wprowadzi nieco odświeżoną wersję chipów M1, nadając im nową nazwę wyłącznie dla efektu marketingowego.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Układy Apple A16 Bionic będą dalej korzystać z procesu 5 nm od TSMC

 0