Ukraina: Zniszczone szkoły murowane zastąpią... drukowane. Wydrukowane mogą być też domy i mosty

Ukraina: Zniszczone szkoły murowane zastąpią... drukowane. Wydrukowane mogą być też domy i mosty

Domy wyprodukowane w technologii druku 3D nie są niczym nowym i rozwiązania tego typu pojawiają się zarówno w stylowych i nowoczesnych budynkach, jak i bardzo biednych regionach. Teraz druk 3D zostanie wykorzystany na Ukrainie, w celu szybkiego postawienia nowej szkoły we Lwowie.

Druk 3D, który coraz częściej stosowany jest w budownictwie, zostanie wykorzystany również w strefie działań wojennych. Z wykorzystaniem tej technologii powstanie nowa szkoła we Lwowie na Ukrainie, a za realizację ma odpowiadać projekt pomocy humanitarnej Team4UA. Nie ujawniono żadnych planów dotyczących zakładanego tempa budowy, jednak zdaniem przedstawicieli projektu, realizacja powinna być znacznie szybsza niż budowa tradycyjnymi metodami, gdzie coś takiego mogłoby zająć np. 2 lata. „Oszczędza czas. Jest wydajny, jeśli chodzi o koszty energii, i będzie szybki” – powiedział Euronews Next Charles Tiné, członek  komitetu Team4UA .

Pierwsza z planowanych 15 drukarek 3D pozwoli szybko zbudować szkołę w Lwowie na Ukrainie, gdzie znajduje się 75 tys. dzieci samych przesiedleńców. Sprzęt pozwoli również na odbudowę zniszczonych wojną domów, a nawet mostów.

Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że wydrukowana szkoła wcale nie musi być rozwiązaniem awaryjnym, ale prawdziwym budynkiem, który może funkcjonować latami (o ile oczywiście nie zostanie zburzony). Po zakończeniu "budowy" drukarkę można załadować na ciężarówkę i używać w innym miejscu. Według Team4UA na Ukrainie jest około 10 000 domów, które trzeba odbudować i kto wie, ile z nich będzie korzystało z druku 3D. Celem jest dostarczenie około 15 drukarek 3D do kraju, przeszkolenie lokalnych pracowników w ich obsłudze i rozpoczęcie eksploatacji. „Możemy drukować mosty, magazyny [po szkole]” – powiedział Tiné.  „A kiedy wojna się skończy na Ukrainie, pomysł polega na przeniesieniu tych drukarek w inne miejsca, gdzie są potrzebne, po trzęsieniu ziemi lub podobnych katastrofach”.

Według agencji monitorujących zniszczenia  2337 placówek oświatowych zostało uszkodzonych, a 326 całkowicie zniszczonych, w tym w obwodzie lwowskim, gdzie znajduje się ok. 250 tys. przesiedleńców, w tym 75 tys. dzieci). Według międzynarodowej organizacji World Vision około 3,6 mln dzieci jest zagrożonych brakiem nauki, a 1,5 mln jest zagrożonych problemami psychologicznymi spowodowanymi wojną.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ukraina: Zniszczone szkoły murowane zastąpią... drukowane. Wydrukowane mogą być też domy i mosty

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł