Undervolting najlepszym sposobem na obniżenie temperatur Ryzenów 7000? Korzyści mogą być ogromne

Undervolting najlepszym sposobem na obniżenie temperatur Ryzenów 7000? Korzyści mogą być ogromne

Według najnowszych przecieków nadchodzące procesory AMD Ryzen 7000 osiągają bardzo wysokie temperatury podczas pracy. Może prowadzić to nawet do automatycznego obniżania częstotliwości w celu uniknięcia przegrzania. Jeden z użytkowników Twittera opublikował zrzuty ekranu, na których widoczne są ogromne korzyści z undervoltingu Ryzena 5 7600X. Temperatura spadła z 93,1°C do 56,5°C.

Jeszcze dziś pisaliśmy o wysokich temperaturach, które osiągają procesory z serii AMD Ryzen 7000. Oprócz wydajnego chłodzenia, z pomocą może przyjść znana już od lat procedura undervoltingu. Dla niewtajemniczonych, undervolting to celowe obniżenie napięcia, z jakim pracuje dany układ, co skutkuje między innymi zmniejszeniem ilości wydzielanego ciepła. Mówi się, że przy ustawieniach fabrycznych, Ryzen 9 7950X i Ryzen 5 7600X osiągają temperaturę 90-95°C. To wartości bardzo bliskie ich limitów temperaturowych. Po osiągnięciu tego progu układ obniży swoje zegary do 5 GHz, co stanowi wartości o 700 MHz niższą. Znany informator o pseudonimie harukaze5719 udostępnił zrzuty ekranu z programu AIDA64, które przedstawiają Ryzena 5 7600X w różnych konfiguracjach.

Jeśli wierzyć udostępnionym w sieci przeciekom, undervolting w przypadku Ryzenów 7000 przynosi wręcz ogromne korzyści. Możemy oczekiwać znacznego spadku temperatury oraz mocy.

Na pierwszym z nich widzimy procesor z fabrycznymi ustawieniami, który pracował z częstotliwością 5,05 GHz. Co istotne osiągał on wówczas temperaturę rzędu 93,1°C przy 122 W. Ręczna zmiana wartości Vcore poskutkowała spadkiem temperatury do 56,5°C (36,6°C różnicy) oraz mocy do 68 W przy zachowaniu taktowania 5,05 GHz. Pozostaje pytanie, jak będą wyglądać te różnice przy znacznie wyższych zegarach, które mają oferować Ryzeny z serii 7000.

Niemniej jednak wygląda na to, że undervolting będzie bardzo często wykorzystywany przez posiadaczy procesorów nowej generacji od AMD. Podstawą oczywiście i tak będzie dobrej jakości chłodzenie, najlepiej cieczą. Na premierę Ryzenów 7000 oraz podstawki AM5 poczekamy do 27 września.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Undervolting najlepszym sposobem na obniżenie temperatur Ryzenów 7000? Korzyści mogą być ogromne

 0