Unia Europejska wymusiła na Google ważną zmianę w związku z Androidem

Unia Europejska wymusiła na Google ważną zmianę w związku z Androidem

Krajowe rządy krajów Unii Europejskiej przeforsowały ostatnio przepisy mające na celu ograniczenie kontroli Apple i Google nad ich platformami, przez co dwaj giganci powoli musieli zacząć się do tego stosować. Teraz Google podporządkowuje się nowym przepisom Unii Europejskiej dotyczącym płatności mobilnych w systemie operacyjnym Android.

Google ogłosiło, że działa zgodnie z nową ustawą o rynkach cyfrowych (DMA) Unii Europejskiej, pozwalając deweloperom korzystającym ze sklepu Google Play obciążać swoich klientów w Europie za pośrednictwem systemów rozliczeniowych innych firm. Przetwarzanie płatności w aplikacji przez system Google daje właścicielowi platformy 15-procentowy udział w przychodach, podczas gdy obejście systemu Google zmniejsza opłatę tylko do 12 procent. Programiści, którzy chcą skorzystać z tej opcji, mogą zrobić to już teraz, rejestrując się za pomocą formularza deklaracji Google. Nowe zasady dotyczą tylko aplikacji niezwiązanych z grami. Google planuje przygotować kolejny system do płacenia w grze, zanim DMA wejdzie w życie tej jesieni.

Google podporządkowuje się nowym przepisom Unii Europejskiej dotyczącym płatności mobilnych w systemie operacyjnym Android.

Unia Europejska wymusiła na Google ważną zmianę w związku z Androidem

UE przyjęła DMA na początku tego miesiąca. Wymaga to między innymi od posiadaczy dużych platform działających w krajach Unii Europejskiej umożliwienia aplikacjom obciążania klientów przez wybrany przez nich system rozliczeniowy. Korea Południowa uchwaliła w zeszłym roku podobne prawo wymierzone w podmioty przetwarzające płatności. Chociaż Apple i Google technicznie go przestrzegały, rozwiązanie Google doprowadziło do wyższych cen dla południowokoreańskich użytkowników Androida. Holandia uznała, że ​​przestrzeganie przez Apple przepisów dotyczących płatności w aplikacjach za apki randkowe jest niezadowalające, wielokrotnie nakładając na firmę grzywny w wysokości milionów euro.

Poza Europą Google zaczął zmuszać wszystkie aplikacje dostępne w  sklepie Google Play do obciążania użytkowników za pośrednictwem swojego systemu rozliczeniowego, co doprowadziło do batalii sądowej z Epic Games i Bandcamp. Podobne rozwiązania stosuje również Apple, stąd też inicjatywa Unii Europejskiej, która ma na celu rozwiązanie tego problemu, przynajmniej na terenie Starego Kontynentu. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Unia Europejska wymusiła na Google ważną zmianę w związku z Androidem

 0