USA po cichu zakazało eksportu do Chin maszyn litograficznych dla procesów 14 nm i nowszych

USA po cichu zakazało eksportu do Chin maszyn litograficznych dla procesów 14 nm i nowszych

Według dwóch głównych dostawców sprzętu litograficznego Stany Zjednoczone zaostrzają ograniczenia w dostępie Chin do maszyn produkcyjnych. Ma to utrudnić dalsze możliwości rozwoju Państwa Środka.

Waszyngton już jakiś czas temu  zakazał sprzedaży bez posiadania licencji większości urządzeń, które mogą wytwarzać chipy o wielkości w procesie 10 nanometrów lub nowych, chińskiej fabryce SMIC, która jest największym producentem w rejonie. Jak ujawnia Tim Archer - dyrektor generalny Lam Research, teraz to samo spotkało teraz maszyny do produkcji w procesach nowszych niż 14 nm. Amerykańskie ograniczenia prawdopodobnie nie dotyczą tylko SMIC, ale każdego producenta kontraktowego, który działa na terenie Chin.

Jak dotąd amerykańskie sankcje dotyczyły urządzeń do produkcji chipów w procesie 10 nm i nowszych, jednak właśnie zwiększono restrykcje o technologię 14 nm i nowsze.

„Niedawno zostaliśmy powiadomieni, że nastąpi rozszerzenie ograniczeń dotyczących dostaw technologii do Chin dla fabryk działających poniżej 14 nanometrów” – powiedział Archer podczas telekonferencji w środę. „Myślę, że to jest zmiana, której ludzie się spodziewali, że może nadejść, a my jesteśmy gotowi na pełne dostosowanie się. Współpracujemy z rządem USA”.   Nieoficjalnie mówi się, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni wszyscy amerykańscy producenci sprzętu otrzymali powiadomienia, w których zakazano im dostarczać Chińczykom sprzętu do produkcji w procesie 14 nm lub nowszych.

Departament Handlu powiedział w oświadczeniu, że zaostrza politykę wymierzoną w Chińską Republikę Ludową, jednak nie określił konkretnie żadnych technologii. „Administracja Bidena koncentruje się na osłabianiu wysiłków ChRL w zakresie produkcji zaawansowanych półprzewodników w celu zaradzenia poważnym zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego w Stanach Zjednoczonych” – podała agencja.

Warto jednak mieć na uwadze, że chińskie SMIC podobno produkuje już chipy z wykorzystaniem procesu 7 nm i to bez dostępu do najnowocześniejszych maszyn litograficznych.

Zobacz także: 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA po cichu zakazało eksportu do Chin maszyn litograficznych dla procesów 14 nm i nowszych

 0