USA wyda miliardy dolarów na wymianę sprzętu sieciowego Huawei

USA wyda miliardy dolarów na wymianę sprzętu sieciowego Huawei

FCC jednogłośnie głosowało we wtorek za usunięciem i zastąpieniem sprzętu sieciowego w niektórych częściach USA, który jest używany przez mniejsze firmy telekomunikacyjne i został zbudowany przez Huawei i ZTE. Obaj chińscy producenci są uważani za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Koszt takich działań wyceniono na 1,9 miliarda dolarów.

Sprzęt sieciowy od Huawei i ZTE jest w dużej mierze używany przez operatorów działających na obszarach wiejskich, którzy otrzymali dotowane fundusze z zarządzanego przez FCC Funduszu Usług Powszechnych (USF) na rozwój sieci. Finansowanie USF pochodzi z kwartalnych opłat pobieranych od klientów dużych amerykańskich firm telekomunikacyjnych. O ile celem programu jest zapewnienie wszystkim w kraju dostępu do internetu, to Amerykanie mieszkający na obszarach wiejskich czerpią z niego największe korzyści.

W USA przegłosowano rozpoczęcie akcji usuwania sprzętu Huawei z infrastruktury sieciowej niektórych obszarów. Szacowany koszt operacji to 1,9 mld USD.

Po umieszczeniu Huawei na amerykańskiej czarnej liście podmiotów w maju 2019 r., firma nie ma możliwości korzystać z amerykańskiego łańcucha dostaw, jak również nie ma dostępu do produktów Google i innych. FCC zabroniło subsydiowanym operatorom w stanach zakupu sprzętu sieciowego od Huawei i ZTE. Zabroniło również dostawcom usług na wiejskich terenach wykorzystywania funduszy USF do obsługi sprzętu Huawei i ZTE, który już wcześniej zakupiono.

FCC obliczyło w 2019 r., że usunięcie sprzętu sieciowego używanego przez operatorów wiejskich w ich sieciach 3G i 4G wyniesie około 1,9 miliarda dolarów i zajmie dwa lata. Wiceprezes Huawei USA, Glenn Schloss, powiedział, że firma, która przed amerykańskimi zakazami była na dobrej drodze do stania się największym producentem smartfonów na świecie, "jest rozczarowana" wynikiem głosowania. W oświadczeniu Schloss stwierdził, że program FCC jest "nierealistyczną próbą naprawienia tego, co nie jest zepsute". Dodał: "Inicjatywa FCC stwarza ogromne wyzwania i problemy dla operatorów w najbardziej wiejskich/odległych obszarach USA, aby utrzymać ten sam wysoki poziom i jakość usług, które zapewniają swoim klientom bez zakłóceń".

 USA dopięły swego? Wyniki Huawei na rynku smartfonów są bardzo złe

Urzędnicy amerykańscy obawiają się, że chińscy producenci, tacy jak Huawei i ZTE, mają powiązania z Chińską Republiką Ludową. Jednocześnie od dawna krążą plotki o tylnych furtkach w produktach (w tym telefonach) wytwarzanych przez te dwie firmy, które zbierają poufne informacje dla Chin. Zarówno Huawei, jak i ZTE wielokrotnie zaprzeczały temu zarzutowi. Podczas gdy pozycja Huawei w branży smartfonów dramatycznie spadła, firma nadal pozostaje największym na świecie dostawcą sprzętu sieciowego.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA wyda miliardy dolarów na wymianę sprzętu sieciowego Huawei

 0