VESA ClearMR to nowy standard dla monitorów. Gracze będą zadowoleni

VESA ClearMR to nowy standard dla monitorów. Gracze będą zadowoleni

Video Electronics Standards Associated (VESA) chce za sprawą nowego standardu ułatwić nam zakup następnego monitora lub telewizora. Stowarzyszenie ma już na koncie kilka innych standardów wyświetlaczy (DisplayPort, DisplayHDR i AdaptiveSync), ale najnowszy program certyfikacji odnosi się do jednego z najważniejszych aspektów dla graczy, czyli klarowności obrazu w ruchu. 

Nie da się ukryć, że jest to jeden z najbardziej problematycznych aspektów przy wyborze nowego monitora do grania. Wielu producentów twierdzi, że ich produkty mają czas reakcji plamki od szarego do szarego (GtG) wynoszący 1 ms, ale w rzeczywistości ich produkty często średnio radzą sobą z ostrością obrazu w dynamicznych scenach. Jednym z powodów jest to, że producenci podają wyniki GtG i stosują rozwiązania sztucznie poprawiające ten aspekt, które jednak nie są idealne, przez co ich monitory wyglądają lepiej na papierze niż w rzeczywistości. Dlatego obecnie jednym z najlepszych sposobów na znalezienie monitora lub telewizora, który nie będzie wyglądał na rozmyty podczas grania i oglądania wideo, jest zapoznanie się z recenzjami, gdzie testowany jest ten aspekt. 

Video Electronics Standards Associated (VESA) chce za sprawą nowego standardu ułatwić nam zakup nowego monitora lub telewizora.

VESA ClearMR to nowy standard dla monitorów. Gracze będą zadowoleni

VESA chce to jednak zmienić - w przyszłości proces ten może być mniej czasochłonny, dzięki nowemu standardowi Clear Motion Ratio Compliance Test Specification lub w skrócie ClearMR. Ten wprowadza wielopoziomowy system rankingowy, mający na celu komunikowanie stosunku wyraźnych do rozmytych pikseli, jaki wygeneruje ekran podczas wyświetlania szybko poruszającego się obrazu. Rozwiązanie będzie miało nowy system rankingowy znany jako zakres CMR. Ten zakres będzie miał 7 kategorii, w tym ClearMR 3000, 4000, 5000, 6000, 7000, 8000 i 9000. Na przykład monitor z certyfikatem ClearMR 7000 miałby zakres „Clear Motion Ratio” od 65 do 75 razy bardziej wyraźnych pikseli niż rozmytych. Według VESA istnieje „wizualnie rozróżnialna zmiana jasności” między poziomami, a standard obejmie różne wyświetlacze konsumenckie (w tym LCD i OLED), które można znaleźć na laptopach i tabletach.

VESA ClearMR to nowy standard dla monitorów. Gracze będą zadowoleni

Testowanie odbywa się za pomocą szybkiej kamery, która robi zdjęcia wzoru testowego poruszającego się po ekranie, gdy wzór zmienia się z jednej klatki na drugą. Następnie testuje się luminancję wyświetlacza, aby sprawdzić reprodukcję kolorów i jakość jasności wyświetlacza za pomocą tego samego wzoru. Wszystkie dane są następnie kompilowane w profil i konwertowane na wartość ClearMR.

„Naszym celem jest, aby ClearMR zastąpił istniejące wskaźniki, wykorzystywane w marketingu dotychczasowych wskaźników rozmycia, które są oparte wyłącznie na czasie, takie jak MPRT” - powiedział Dale Stolitzka z Samsung Display, który zajmuje się ClearMR, dodając: „Byłbym całkowicie szczęśliwy, gdybym nie widział już tego w reklamach”.

Co ciekawe, podczas certyfikacji wyświetlaczy wyposażonych w stroboskopowe podświetlenie lub Black Frame Insertion, VESA wyłączy te funkcje, aby „zapobiegać nieuczciwym porównaniom” z produktami, które ich nie zawierają. Stowarzyszenie planuje również uwzględnić overdrive, ograniczając overshoot do poniżej 20 procent. ClearMR dotyczy na razie tylko wyświetlaczy SDR, ale standard ostatecznie obejmie również ekrany HDR.

Pierwsza partia produktów z certyfikatem ClearMR składa się z monitora HP i 15 modeli LG, w tym 32GQ850 i 27GP850.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: VESA ClearMR to nowy standard dla monitorów. Gracze będą zadowoleni

 0