W tych goglach jest więcej wentylatorów niż w Steam Decku. Vision Pro rozebrane

W tych goglach jest więcej wentylatorów niż w Steam Decku. Vision Pro rozebrane

Zespół iFixit postanowił tym razem rozebrać najnowsze urządzenie od Apple. Na stół wzięte zostały gogle Vision Pro. Wśród komponentów znalazła się między innymi para wentylatorów odpowiadających za chłodzenie.

Demontaż Vision Pro to nie bułka z masłem

W sieci pojawia się coraz więcej materiałów na temat najnowszego produktu od Apple, czyli gogli Vision Pro. Oprócz standardowych recenzji mogliśmy już też zobaczyć drop test, który pokazał, że gogle nie są aż tak delikatne jak mogłoby się wydawać. Tematem Vision Pro zainteresowało się również iFixit, które na swoim kanale opublikowało materiał z demontażu gogli. Jednym z kroków jest zdjęcie dwóch warstw osłaniających wyświetlacz. Z nimi mogliśmy zapoznać się już we wspomnianym drop teście, gdzie po upadku z poziomu sufitu pękła tylko jedna z warstw.

Oba chipy znajdują się specjalnej płycie, która ze względu na kształt samych gogli musi się nieco wyginać.

Po zdjęciu materiałowego elementu okalającego soczewki można zabrać się za demontaż jednego z głównych komponentów, w którym umieszczone są między innymi właśnie soczewki oraz dwa wyświetlacze. Okazuje się jednak, że nie jest to zadanie, które można wykonać szybko, ponieważ trzeba jeszcze pozbyć się kilku tasiemek, śrubek i przewodów.

Elastyczna płyta główna i chłodzenie

Jak wiemy, na pokładzie Vision Pro znajdują się 2 chipy. Jednym z nich jest układ M2, który odpowiada za główne obliczenia. Drugim z chipów jest zupełnie nowy, stworzony na potrzeby Vision Pro, procesor R1. Jego zadania sprowadzając się do obsługi informacji zarejestrowanych przez kamery, sensory oraz mikrofony. Oba chipy znajdują się specjalnej płycie, która ze względu na kształt samych gogli musi się nieco wyginać.

Procesory otrzymały też chłodzenie w postaci dwóch wentylatorów - jeden dla M2 i jeden dla R1. Ciepło z samych chipów odbierane jest natomiast za pośrednictwem niewielkich rozmiarów płytek, które zintegrowane są z samymi wentylatorami. Oczywiście więcej szczegółów znajduje się w samym materiale iFixit.

Gogle Vision Pro to naprawdę skomplikowany kawałek sprzętu. Być może właśnie dlatego jego naprawy są aż tak drogie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: W tych goglach jest więcej wentylatorów niż w Steam Decku. Vision Pro rozebrane

 0