WD planuje masową produkcję 162-warstwowych NAND. Kolejne lata mogą przynieść nawet 500 warstw

WD planuje masową produkcję 162-warstwowych NAND. Kolejne lata mogą przynieść nawet 500 warstw

Firma Western Digital planuje rozpocząć masową produkcję 162-warstwowych kości NAND BiCS6 3D do końca bieżącego roku. Pamięci najpewniej znajdą zastosowanie w dyskach SSD PCIe 5.0. Przedsiębiorstwo ma również pracować nad wdrożeniem 200-wartstowego standardu z myślą o przechowywaniu informacji z centrach danych. Te układy miałyby trafić do produkcji na wielką skalę do 2024 roku.

Marka Western Digital wraz z firmą Kioxia udostępniły nam mapę rozwoju technologii NAND na najbliższe lata. Przedsiębiorstwo planuje w niedługim czasie wprowadzić standard BiCS szóstej generacji, który będzie zawierał 162 warstwy w konfiguracjach TLC oraz QLC. Trzeba przyznać, że WD nieco się spóźniło, bowiem konkurencja posiada już nieco lepsze rozwiązania. Chociażby Micron może pochwalić się posiadaniem 176-warstwowej pamięci NAND. Western Digital przekonuje, iż zmniejszą rozmiar komórki, wykorzystując do tego nowy materiał, co ogólnie spowoduje zredukowanie rozmiaru matryc. Marka liczy na to, że takie rozwiązanie pozwoli im tworzyć tańsze urządzenia, które nie będą odbiegać od dotychczasowych standardów.

Western Digital planuje rozwijać pamięci flash typu NAND, wprowadzając tym samym szóstą generację standardu BiCS. Kości znalazłyby zastosowanie nie tylko w dyskach z interfejsem PCIe 5.0, ale również w nośnikach USB.

Western Digital - 162-warstwowe NAND

Masowa produkcja BiCS6 ma wystartować pod koniec bieżącego roku. Pamięci mają znaleźć zastosowanie nie tylko w dyskach z interfejsem PCIe 5.0, ale również w nośnikach, operujących na standardzie USB. Warto jeszcze wspomnieć o technice nazwanej przez WD jako BiCS+, która jest oznaczeniem 200-warstwowego rozwiązania. Ma ono zapewnić o 55% więcej bitów na wafel, o 60% wyższą prędkość transferu oraz 15-procentowy skok prędkości zapisu względem BiCS6. Ten wariant mamy z kolei ujrzeć nie szybciej, niż przed 2024 i jedynie w nośnikach danych, przeznaczonych do centrów danych.

Firma wspomniała także o planach na przyszłość, związanych z rozwojem technologii NAND, w tym również o wprowadzeniu 500-warstowej wersji w ciągu następnej dekady. WD ma pracować także nad zwiększeniem pojemności i standardem PLC. Pojemne i tanie dyski SSD wydają się zdecydowanie ciekawą opcją, mamy tylko nadzieję, że nie odbije się to na ich żywotności.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: WD planuje masową produkcję 162-warstwowych NAND. Kolejne lata mogą przynieść nawet 500 warstw

 0