WhatsApp potwierdza, że Pegasus był wykorzystywany do ataku na oficjeli sojuszników USA

WhatsApp potwierdza, że Pegasus był wykorzystywany do ataku na oficjeli sojuszników USA

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że dziennikarskie śledztwo potwierdziło, że oprogramowanie Pegasus było wykorzystywane do inwigilowania polityków, aktywistów i dziennikarzy. Teraz WhatsApp potwierdza kolejne interesujące informacje na temat tego spyware. 

Co prawda NSO Group, twórcy Pegasusa, zaprzeczyło, jakoby jego oprogramowanie szpiegujące było wykorzystywane do szpiegowania telefonów wielu polityków, ale WhatsApp zdaje się przedstawiać zgoła odmienną historię. Dyrektor generalny giganta na rynku komunikatorów, Will Cathcart, powiedział w wywiadzie dla The Guardian, że rządy w 2019 r. wykorzystywały oprogramowanie Pegasus do atakowania wyższych szczeblem urzędników państwowych na całym świecie, w tym wysokich rangą urzędników bezpieczeństwa narodowego, którzy byli sojusznikami USA. Było to podobno częścią większej kampanii, która w ciągu dwóch tygodni naraziła 1400 użytkowników WhatsApp, co doprowadziło do pozwu.

Dyrektor generalny WhatsApp, twierdzi że rządy w 2019 r. wykorzystywały oprogramowanie Pegasus do atakowania oficjeli będących sojusznikami USA.

Słynny Pegasus do inwigilowania polityków, aktywistów i dziennikarzy - śledźtwo potwierdza

Źródło: The Guardian

Cathcart powiedział, że raport na temat NSO Group „pasuje” do ustaleń z ataku na WhatsApp w 2019 roku. Za ofiary tej akcji uznano także obrońców praw człowieka i dziennikarzy. Dyrektor odpowiadał na zarzuty, że rządy wykorzystały Pegasusa do zhakowania telefonów 37 osób, w tym kobiet bliskich zamordowanemu saudyjskiemu dziennikarzowi Jamalowi Khashoggi. Cele te znajdowały się również na liście ponad 50 000 numerów telefonów z 2016 r., na której znaleźli się aktywiści, dziennikarze i politycy, chociaż nie jest jasne, czy ofiarą ataków padł ktokolwiek spoza listy 37 telefonów.

NSO zdecydowanie zaprzeczyło oskarżeniom dotyczącym hakowania i samej listy, twierdząc, że „nie ma żadnych podstaw faktycznych” i że lista jest zbyt duża, aby skupiać się wyłącznie na potencjalnych celach Pegasusa. Firma uderzyła również bezpośrednio w Cathcarta, pytając, czy dyrektor WhatsApp ma „inne alternatywy” dla swoich narzędzi, które pomogłyby udaremnić działania „pedofilów, terrorystów i przestępców” za pomocą zaszyfrowanego oprogramowania.

Pegasus wykorzystywany do inwigilowania polityków, aktywistów i dziennikarzy - śledźtwo potwierdza

Cathcart jednak nie kupił tego wyjaśnienia — wskazał 1400 osób jako możliwy dowód na to, że akcja była naprawdę szeroko zakrojona. Niezależnie od tego kto ma rację, można śmiało powiedzieć, że WhatsApp nie cofnie się przed pozwem (i wojną medialną) w najbliższym czasie.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: WhatsApp potwierdza, że Pegasus był wykorzystywany do ataku na oficjeli sojuszników USA

 0