Wiedźmin od CD Projekt RED skończył 14 lat

Wiedźmin od CD Projekt RED skończył 14 lat

26 października 2007 roku do sklepów trafił Wiedźmin, za którego powstanie odpowiada studio CD Projekt RED. Gra z gatunku cRPG bazująca na silniku Aurora zebrała bardzo dobre oceny i zdobyła uznanie graczy. Wczoraj minęło 14 lat od premiery.

Chociaż dopiero Wiedźmin 3: Dziki Gon osiągnął światowy sukces i pozwalając marce CD Projekt RED generować ogromny zarobek, przyczyniając się do popularyzacji całego uniwersum, to pierwszy Wiedźmin nadał początek tej niesamowitej przygodzie. Przypomnijmy, iż wirtualna historia łowcy potworów nie miała lekko, ponieważ pierwsze plany przeniesienia twórczości Andrzeja Sapkowskiego na ekrany monitorów powstały lata przed wydaniem Wiedźmina od Redów. Produkcja, która ostatecznie nigdy do nas nie trafiła wygląda inaczej względem tego co finalnie dostaliśmy i przede wszystkim we wczesnej wersji brakowało najważniejszego bohatera, Geralta z Rivii. W sieci udostępniono nawet screeny ze skasowanego tytułu przedstawiające wiedźminkę. Całość działało na ostatniej wersji InterCalaris Engine napędzającego m.in. Mortyra. CD Projekt RED zdecydował się jednak na użycie narzędzia Aurora Engine.

26 października 2021 roku minęło 14 lat od wydania pierwszego Wiedźmina, który dał początek growej serii CD Projekt RED.

Jak wspomina po latach Ryszard Chojnowski zaangażowany w tworzenie wczesnego Wiedźmina, po przeprowadzce do Warszawy ekipa porzuciła InterCalaris Engine na rzecz Aurory, którą dało się tanio załatwić dzięki znajomościom w BioWare odpowiadającego za ów silnik. Natomiast dalsze projektowanie gry funkcjonującej na engine Mortyra, który już w 2003 roku był przestarzały wymagało zbyt wiele czasu oraz nakładu finansowego. Wydaje się, że decyzja deweloperów była słuszna, aczkolwiek Aurora Engine służyła im tylko przez pewien czas, bowiem pozostałe Wiedźminy, jak również Cyberpunk 2077 korzystają już z autorskiego REDengine. Opowieść Wiedźmina z 2007 roku rozgrywa się 5 lat po finałowych wydarzeniach z książki Andrzeja Sapkowskiego Pani Jeziora. Geralt dotknięty amnezją powraca do Kaer Morhen, by stawić czoła nowemu zagrożeniu.

Mechanika walki różni się od tej znanej z następnych części serii, a sukces zależy od stylu dostosowanego do konkretnego typu wroga. W dzisiejszych czasach całość wydaje się toporna. Pierwszy Wiedźmin zadebiutował wyłącznie na komputerach, choć były plany przeniesienia go na konsole Xbox 360 i PlayStation 3. Zapowiedziano nawet Wiedźmin: Powrót Białego Wilka, czyli adaptację dedykowaną urządzeniom Sony oraz Microsoftu, lecz gra wylądowała w koszu. Marka Wiedźmin odniosła ogromny globalny sukces, aczkolwiek pierwszy epizod z niezwykle słowiańskim klimatem pozostaje miłym wspomnieniem głównie graczy z Polski.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wiedźmin od CD Projekt RED skończył 14 lat

 0