Wiemy ile kosztuje produkcja iPhone`a 12 Pro. Najdroższy w całym smartfonie jest...

Wiemy ile kosztuje produkcja iPhone`a 12 Pro. Najdroższy w całym smartfonie jest...

Widzieliśmy już materiały ukazujące wnętrze iPhone'a 12 Pro, jednak jak dotąd nikt nie pokusił się o dostarczenie danych o kosztach podzespołów, z których zbudowano flagowca Apple. Teraz pojawił się jednak konkretny raport ukazujący, ile tak naprawdę kosztuje iPhone 12 Pro. Co dość zaskakujące, Apple utrzymało cenę 999 USD (celowo nie podajemy polskiej ceny, by łatwiej było się odnieść do kosztów w dalszej części), pomimo korzystania z kosztownego elementu - modemu Snapdragon X55 5G firmy Qualcomm. Za zestawienie kosztów komponentów odpowiada firma Fomalhaut, która wspomina, że twierdzi, że całkowity koszt podzespołów iPhone'a 12 Pro wynosi 406 USD. Nikkei  dodaje również, że 26,8% tych części pochodzi z Korei Południowej, a 21,9%  od firm amerykańskich, co pokazuje, że Apple bardzo agresywnie pozyskuje produkty od różnych dostawców, aby uzyskać jak najlepsze ceny, choć jak się okazuje nie dotyczy to modemów 5G.

Według najnowszych doniesień, koszt podzespołów iPhone'a 12 Pro to mniej niż 50% jego ceny sklepowej.

Apple najprawdopodobniej jeszcze przez kilka lat nie będzie posiadać własnych modemów 5G i jest skazane na zewnętrznego dostawcę, jakim w tym przypadku jest Qualcomm. Firma jest w stanie dyktować warunki, co wyjaśnia, dlaczego modem Snapdragon X55 5G działający we wszystkich iPhone'a 12 kosztuje około 90 USD za sztukę. Ten ​​komponent jest droższy niż panel OLED pochodzący od Samsunga, kosztujący Apple 70 USD za sztukę. W rzeczywistości najnowsze szacunki pokazują, że nawet A14 Bionic kosztuje mniej niż połowę ceny modemu Snapdragon X55 5G, czyli 40 USD za sztukę.

Koszty podzespołów stanowią jednak tylko część wydatków, ponieważ na całość wpływają również badania i rozwój, operacje, logistyka, marketing i promocje, nie wspominając o inwestycjach w łańcuch dostaw. Poniżej zestawienie cen najważniejszych elementów.

  • Panel OLED do iPhone'a 12 Pro od Samsunga - 70 dolarów za sztukę
  • Modem Qualcomm Snapdragon X55 5G - 90 USD za sztukę
  • A14 Bionic - 40 USD za sztukę
  • SK Hynix DRAM - 12,8 USD za sztukę
  • Pamięć flash Samsung - 19,2 USD za sztukę
  • Czujniki Sony CMOS 7,4 - 7,9 USD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wiemy ile kosztuje produkcja iPhone`a 12 Pro. Najdroższy w całym smartfonie jest...

 0