Wiemy, kiedy spodziewać się debiutu samodzielnych kart graficznych Intel Xe-HPG DG2 

Wiemy, kiedy spodziewać się debiutu samodzielnych kart graficznych Intel Xe-HPG DG2 

Cieszący się dużą popularnością w chińskim serwisie Weibo użytkownik poinformował, że Intel zaprezentuje na CES 2022 swoje pierwsze samodzielnie karty graficzne oparte na architekturze Xe-HPG DG2. 

To pierwsze wiadomości na temat tych GPU, które docierają do nas od tygodni, a w międzyczasie pojawiło się sporo przecieków na temat nowych generacji od NVIDII i AMD. Użytkownik Weibo podaje, że otrzymał wiarygodne informacje ze swoich źródeł na temat pierwszych samodzielnych kart graficznych Intela, które będą wykorzystywać architekturę Xe-HPG. Wynika z nich, że GPU DG2 oficjalnie zadebiutują na targach CES 2022, które tradycyjnie odbędą się na początku stycznia. Jednak jest bardzo prawdopodobne, że Intel pozwoli nam rzucić okiem na te karty pod koniec października podczas wydarzenia Intel Innovation.

Z przecieków wynika, że GPU Intel DG2 oficjalnie zadebiutują na targach CES 2022.

Intel: Gamingowe ​​GPU Intel DG2 jest tuż za rogiem

Intel potwierdził, że próbki prototypów procesorów graficznych Xe-HPG są rozsyłane i widzieliśmy już kilka chipów pojawiających się w bazach danych popularnych benchmarków, w tym model z 256 UE (jednostki wykonawcze), który powinien zadebiutować obok flagowca znanego jako DG2-512, jak również DG-384. W przeciekach pojawiły się też wersje z 448 EU i 128 EU. Wydajność tych GPU, sugerowana przez wyniki benchmarków, jest obecnie dość niska ze względu na niezoptymalizowane sterowniki, niskie częstotliwości taktowania w prototypach i innych ograniczeniach GPU, ale powinno się to znacząco poprawić, gdy tylko pojawią się zaawansowane próbki inżynieryjne i kwalifikacyjne. 

Intel: Gamingowe ​​GPU Intel DG2 jest tuż za rogiem

Każdy model GPU DG2 oparty na Xe-HPG będzie dostępny w różnych konfiguracjach, od w pełni odblokowanego chipu po kilka okrojonych wariantów. Intel zdaje się stawiać na podobny schemat nazewnictwa, jak GPU Ampere GA102-400, GA102-200 od NVIDII lub Navi 21 XTX, Navi 21 XT, Navi 21 XL firmy AMD.

I tak, topowy model z 512 EU wyposażony będzie w 4096 jednostek cieniujących z 256-bitowym interfejsem magistrali do obsługi 16 GB pamięci GDDR6 (w przeciekach pojawiła się też 8 GB GDDR6 wariant). Na tę chwilę trudno powiedzieć, jak przełoży się to na rywalizację z układami NVIDII z rodziny Ampere i AMD RDNA 2, ale na tę chwilę nie spodziewamy się, że Niebiescy z miejsca sięgną po koronę króla wydajności w segmencie gamingowym. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wiemy, kiedy spodziewać się debiutu samodzielnych kart graficznych Intel Xe-HPG DG2 

 0