Windows 10. Microsoft udostępnia sierpniowy zestaw poprawek Patch Tuesday

Windows 10. Microsoft udostępnia sierpniowy zestaw poprawek Patch Tuesday

Microsoft udostępnił sierpniowy zestaw aktualizacji do Windowsa 10 w ramach Patch Tuesday. Zajmują się one m.in. problemem PrintNightmare, który wprawdzie starano się rozwiązać już wcześniej, ale eksperci od cyberbezpieczeństwa twierdzili, że lukę można nadal wykorzystać. Co się jeszcze zmieniło?

Wdrażany update o oznaczeniu KB5005033 dedykowany jest Windowsowi 10 w wersjach: 9041.1165, 19042.1165 i 19043.1165. Poprawki uporały się z błędem uniemożliwiającym odpalanie niektórych gier, głośne odtwarzanie dźwięku czy problemem, który zawieszał działanie planów zasilania oraz trybu gry, co skutkowało gorszą wydajnością podczas grania. Teraz w takiej sytuacji powinniśmy dostać więcej klatek na sekundę. Dochodzi do tego brak wykrycia połączenia z siecią po połączeniu z VPN. Aktualizacje złagodzą także luki w zabezpieczeniach usługi Bufor wydruku w systemie operacyjnym Microsoftu. W praktyce implementacja sterownika wydruku wymagać będzie uprawnień administratora. Sierpniowe poprawki łatają ponadto luki CVSS 9.9, 9.8 i 8.8 (sama podatność CVE-2021-26424 dotyczy stosu TCP/IP). Do tego naprawiono problemy z Eksploratorem plików i ogólną wydajnością oprogramowania.

Update KB5005033 dedykowany jest Windowsowi 10 w wersjach: 9041.1165, 19042.1165 i 19043.1165.

Windows 10. Microsoft udostępnia sierpniowy zestaw poprawek Patch Tuesday

Poza wymienionymi zmianami programiści poprawili działanie usługi Windows Update, która ma być mniej zawodna. W celu pobrania aktualizacji z 10 sierpnia 2021 roku należy udać się do Windows Update, a następnie sprawdzić dostępność poprawek. Oczywiście jak każdy update ten również może spowodować wystąpienie różnych błędów. Nie są one jednak jakoś szczególnie trapiące przykładowo w sytuacji, gdy używamy edytora IME (Microsoft Japanese Input Method Editor) do wprowadzania znaków Kanji w aplikacji, która automatycznie zezwala na wprowadzanie znaków Furigana możemy nie uzyskać prawidłowo znaków Furigana. Wówczas należy wprowadzić je ręcznie.

Windows 10. Microsoft udostępnia sierpniowy zestaw poprawek Patch Tuesday

Pełną listę zmian oraz błędów udostępniono na tej stronie. Warto wspomnieć, że Microsoft udostępnił usługę xCloud o aplikację Xbox dostępnej na komputerach z Windowsem 10. W pierwszej kolejności z tej szansy skorzystają członkowie niejawnego programu Insider. Sam xCloud wciąż pozostaje w wersji beta, która jakiś czas temu trafiła również na PC (domyślnie była oferowna na urządzeniach mobilnych).

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 10. Microsoft udostępnia sierpniowy zestaw poprawek Patch Tuesday

 0